Tag: скара

Tips & Tricks

Искусни скараџии откриваат тајна: Еве како да имате најдобра скара за празничната трпеза

Традиционално, за Меѓународниот ден на трудот се прави скара. Обично тоа се прави на отворено, во природа. Целта е скарата да биде сочна, мека и вкусна. А еве како да го постигнете тоа. Постојат неколку трикови и во оваа кулинарска работа. Говедското и телешкото ќе бидат посочни и помеки ако […]

Meat, Tips & Tricks

Го прави повкусно секое месо: Бидете „мајстор” за Први мај со овој рецепт

Ако сакате вашето месо секогаш да е сочно, ароматично и вкусно, без разлика дали се работи за телешко, пилешко, свинско месо, има нешто што заменува и маргарин и го прави месото помеко.Се работи за сос со кој месото добива дополнителна влага и така нема да се исуши.       […]

Главни јадења

Јагнешки ражничи во маринада

Мирисни и вкусни, јагнешки ражничи кои ќе ве освојат! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно […]

Главни јадења

Рецепт за највкусните лесковачки уштипци

Пикантни и сочни уштипци на скара… Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко […]

Главни јадења

Плескавици со кајмак – Вкусна идеја за ручек

Направете вкусни плескавици за 4 лица и тоа за само половина час. Нема мака, а многу се вкусни. Ова е рецептот за нив: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Плескавици со еден додаток Плескавици од пилешко и шампињони Поховани батаци Батаци во сос Гурмански батаци Вкусни месни залаци Пита со мелено […]

Tips & Tricks

Ставете коцка лед на плескавиците пред печењето – Нема посочно месо

Може да ви звучи чудно, но ако сакате сочно и вкусно месо на скара, потребно е да го знаете овој мал трик. Имено, ако сакате да испечете плескавици, ставете на нив коцка мраз на средина додека ги печете. Ќе бидат посочни и повкусни. Секако, секогаш користете свежи намирници, како и […]

Tips & Tricks

Трик со кој рибата нема да ви се залепи на скара – Нема нервози и чистење

Скарата ќе остане чиста, а рибата цела и вкусна и нема да се лепи. Постои еден трик, а тоа не е со користење на алиминиумска фолија. Потребно е да ја премачкате рибата со малку мајонез пред да ја ставите на скара. Ќе биде вкусна, целосна и нема да направите неред. Овој […]

Главни јадења

Супер идеја за ручек: Неодоливи ражничи

Едноставно, а превкусно јадење!   Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Главни јадења

Фаширани шницли на жар

Ќофтињата подготвени на жар се посебно сочни, а можете да ги подготвите и во грил тава.   Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да […]

Видео, Повеќе

Светот „полуде“ по оваа напивка: Направете карамел лимонада на скара

Ви донесуваме рецепт за нова лимонада која го освојува светот, а вас ќе ве воодушеви…   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото […]