Tag: скара

Главни јадења

Вкусна скара: Маринирано пилешко

Вкусно пилешко на скара… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Главни јадења

Батаци на скара – вкусен и брз ручек

Вкусни и сочни батаци подготвени на скара. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Главни јадења

Вкусен бифтек на скара

Рецепт за вкусен бифтек на жар. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која […]

Tips & Tricks

Тајна за совршена скара: Маринада која секое месо ќе го претвори во совршенство од вкусови

Месото ќе прими совршена арома и ќе биде меко и сочно… Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Tips & Tricks

Веќе ова нема да биде најтежок дел – Светнете ја скарата по употребата со мал трик

По правењето јадење на скара, секогаш скарата останува нечиста и најголемата мака е како да ја исчистиме. Сепак, има лесен трик за да не се мачите и да не губите време околу ова. Електричната скара може да ја загреете малку, да ја испрскате со оцет, па потоа откако ќе делува […]

Meat, Tips & Tricks

Месото нема да се лепи на скарата – Мал трик со кој нема веќе нервози

За совршена скара за Први Мај, има мал трик кој ќе ви помогне. Ако не сакате храната да ви се лепи, што секогаш е најголем проблем, ви треба само парче компир. Исечете компир на половина, па со свежиот компир премачкајте ја загреаната скара. Така ништо нема да се лепи на […]

Meat, Tips & Tricks

Скара за Први Мај – Вака месото ќе биде сочно и еднакво испечено од сите страни

За Први Мај традиционално се прави скара, се ужива и се одмара од работните обврски. За вашата скара да биде совршено испечена, вкусна и сочна, има неколку постапки и трикови до кои треба да се придржувате. Месото не смее да биде тукушто извадено од ладилник, зошто така ќе остане ладно […]

Meat, Tips & Tricks

Ќе биде масна и нема да лепи – Трикови за совршена скара

Сите сакаме вкусна скара, а има правило како скарата да биде намастена и да не лепи. Истријте ја со парче сланина, или намачкајте маслиново или сончогледово масло. Никогаш не купувајте пресуво месо. Ставете го во маринада од вино, соја сос и лимонов сок. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече […]

Meat

Маринада со кое секое месо е три пати повкусно на скара

Направете вкусна маринада за скара.     Се сече ситно лукот и се меша со сите други состојки, па се валка месото во сосот и се става на скара. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]