Tag: скапо

Tips & Tricks, Видео

Не давајте 300 денари во маркети – одгледајте авокадо дома

Авокадото е вкусно и здраво, се вклопува во секое јадење и е неодоливо, но е многу скапо. Наместо да давате по 300 денари за него, може да го одгледате лесно и дома.Авокадото содржи повеќе калиум од бананите, а преполн е со добри масти кои се неопходни вашето срце да остане […]

Повеќе

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Милион евра за оваа фотографија со компир – Еве зошто

Кевин Абош, еден од најдобрите светски фотографи, продаде фотографија со компир за неверојатни 1 милион евра. Фотографијата е сликана во 2010 година, а неа се наоѓа еден компир со црна позадина. Абош своите слики ги продава за околу 260 илјади евра, а зошто овој компир е толку посебен да ја […]

Повеќе

Ова е најскапо грозје на светот – еден грозд се продава за 11.000$

Јапонски супермаркет платил рекордни 1,1 милион јени (10.950 долари) за еден грозд со 30 зрна грозје од сортата Руби Роман, и планира да го подели на потрошувачите за бесплатна дегустација.Руби Роман грозјето потекнува од префектурата Ишикава и има големо ниво на шеќер од преку 18 проценти. За да ги задоволи […]

Десерти, Ресторани

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Доколку патувате во Дубаи, имате можност да го пробате најскапиот сладолед на светот. Еве уште една работа во која Дубаи се “нај” во светот. Покрај највисоката зграда во светот и најголемиот трговски центар, сега пристигнува и најскапиот сладолед во светот. Имено, „Scoopi Café“ од Дубаи го создадоа најскапиот сладолед наречен […]