Tag: ситост

Повеќе

Компирот не прави сити долго време – Помага за слабеење

Компирот е здрава и корисна намирница за телото, а во Македонија често го имаме на трпезата. Јасно е дека во било која форма, печен, варен, пржен, пире или во вид на деликатес, е вкусен и ензаменлив дел од ручекот. Според истражувањата за ситоста и намирниците, компирот се покажал како намирница […]

Tips & Tricks

Совети на кулинарите: Намирници кои ќе ја избркаат гладта

Доколку сакате да останете витки, треба да јадете храна од која долго ќе чувствувате ситост. Запомнете го спасоносното трио: протеини, здрави масти и влакна. Ви донесуваме листа намирници кои ќе ви помогант подолго да останете сити. Супа Храна која содржи многу вода и обезбедува ситост. Пред главното јадење добро е […]