Tag: сечење

Tips & Tricks

Опасно легло на бактерии – Колку често треба да се менуваат даските за сечење

Пластичните даски за сечење ги има во многу домаќинства во кујната, но темелно треба да се чистат и често да се менуваат. Се менуваат секоја година, зошто стануваат легло на бактерии колку и да се мијат. Се чистат темелно со вода која е врела и сода со која ќе ги […]

Tips & Tricks

Сечевте кромид, лук или праз? – Мирисот од рацете ќе го снема за 10 секунди

Ако сечевте лук, праз или кромид, а мирисот ви остана на рацете и по неколку миења, има решение за маката. Земете малку паста за заби, истријте ги рацете и измијте потоа со вода. Ги убива тешките мириси. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо […]

Tips & Tricks

Тајната е во ножот – Како да ви течат помалку солзи додека сечете кромид

Сите знаеме дека без кромид речиси и нема јадење, но знаеме колку течат солзи од кромидот и колку тешко се вади мирисот. Колку што е ножот по остар толку помалку солзи ќе има додека сечете кромид. Острите ножеви помалку ги оштетуваат ќелиите на кромидот, па така има помала реакција и […]

Tips & Tricks

Се ќе биде рамномерно исечено – Трик за даската да не се лизга

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга и нема да има нервози. Се ќе биде убаво и рамномерно исечено без нервози. Поврзани вести […]

Tips & Tricks

Ќе сечете рамномерно – Вака нема да ви се лизга се од даската за сечење

Овошјето и зеленчукот нема да се лизгаат на даската за сечење со лесен трик. Ако сакате се да исечете правилно и рамномерно, се што треба да направите е пред да почнете со сечењето да ставите малку сол на даската за сечење, па така парчињата нема да се лизгаат.    Прочитај […]

Tips & Tricks

Даската за сечење нема да мрда – Трик за да нема истурена храна и нервози во кујна

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга.Вака ќе се спасите од нервози, сечење и истурање храна. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Tips & Tricks

Излупете ананас без мака – Постои лесен начин

Постои начин да излупите ананас без мака. Вкусното и здраво овошје кое плени со вкус и арома, тешко селупи поради тврдата кора, но има мал трик. Се што ви треба е да го исечете на кругови, па дури потоа да ги лупите круговите. Верувајте оди побрзо.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Овошјето и зеленчукот нема да се лизгаат на даската за сечење – Има мал трик

Овошјето и зеленчукот кога ги сечеме на даска за сечење се сечат побрзо, но често се лизгаат на неа и тоа е главен проблем. Имено, ставете малку сол на даската пред сечење и така нема да лизгаат. Ќе исечете брзо и лесно, а потоа измијте ги.   Повеќе рецепти на […]

Повеќе

За да ги зачувате витамините и минералите – Морковот се користи вака

Има важни правила кога станува збор за јадењето морков, кој е познат по бројните здравствени придобивки особено за кожата и очите. Избегнувајте да го сечете на коцки или тркалца. Ако можете во зависност од јадењето кое го правите, излупете гои, измијте го и ставете го цел. Така се сочувуваат повеќе […]

Tips & Tricks

Конецот за заби ќе ви реши голема мака во кујната

Ако имате мака да исечете убаво и рамномерно сирење, кашкавал или путер, има едно нешто кое помага, а можеби не сте се сетиле никогаш на него. Конецот за заби рамномерно ги сече парчињата, пробајте и уверете се.   Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди […]