Tag: семки

Препораки

Ако многу работите или учите – Намирница за подобра концентрација

Семките од тиква се многу корисни, особено за концентрација и помнење. Ако учите, многу работите или ви треба концентрација, тие се совршени за вас. Имаат витамини, минерали, магнезиум, малку калории во себе. Супер се и за видот. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта […]

Препораки

Помагаат за тешки состојби – Зошто да јадеме сончоглед

Сончогледовото семе е вкусно и здраво а се препорачува поради многу здравствени придобивки на телото. Помага за да се превенира астма и да се намалат негативните последици од неа. Исто така, помага и за да се спречи мигрена. Најважната намена е дека го намалува ризикот од срцев и мозочен удар. […]

Препораки

Користете ги во јадењата – Семките од тиква се ризница со здравје

Семките од тиква се исклучително вкусни и здрави и треба да ги користите често. Имаат протеини, влакна и минерали корисни за телото.Имаат аминокиселини, обезбедуваат добро расположение, квалитетен сон, активност на телото. Помагаат и за артритис. Добри се за кардиоваскуларното здравје. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек […]

Повеќе

Здрава напивка од чиа семки

За здрав почеток на денот или за ужина – напивка од чиа семки. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Исчистете ги семките од лубеница во два потега

Лубеницата е царица на летото, вкусна е и здрава, ја хидрира кожата и помага за диета, а најголем проблем е чистењето семки. Ви претставуваме трик со чија помош лесно ќе ги остраните сите семки и едноставно ќе уживате во лубеницата!Се е во начинот на кој ја сечеме лубеницата.   Повеќе […]

Препораки

Сварете семки од лубеница со вода – Ќе направите најмоќен домашен лек

Направете си супер напиток и лек од семки од лубеница, кои се многу здрави и правиме грешка кога ги фрламе. Ви требаат 4 лажици издробени семки и 2 литри вода. Сварете ја водата, варете ги семките во неа 15 минути и тоа е тоа. Се пие ладно или млако и […]

Препораки

Семките од лубеница се најздравиот дел од неа – Помагаат за големи проблеми

Сите ги фрламе семките од лубеница, а тие многу помагаат. Намалуваат надуеност со влакната кои ги имаат во себе. Содржат доста калиум и намалуваат отоци. Ја подмладуваат кожата и делуваат на штетното Ув зрачење. Го јакнат имунитетот, имаат и магнезиум и цинк. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: […]

Предјадења

Брз појадок или вечера: Стапчиња со семки и сусам

Направете вкусни стапчиња за појадок или вечера. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешкоПудинг од оризОризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак   […]