Tag: сеизмолози

Повеќе

Сеизмолози: По силните земјотрес во Италија, може да се стресат Македонија и регионот

Силните земјотреси што  ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, оценија вчера сеизмолозите од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет […]

Повеќе

ФОТО: Предмалку почувствуван слаб земјотрес во Скопје

Во текот на вечерта (18.10.2016 година) во 22:14 часот беше почуствуван земјотрес во Скопје кој бил со интензитет од 1,8 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 5 километри северо-западно од Скопје и на длабочина од 1 километар. Земјотреси со послаб интензитет во регионот во текот на денешниот ден биле регистрирани и во Турција, Албанија и […]

Повеќе

ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а граѓаните не ги почувствуваа иако претходно се чувствуваа и потреси со јачина од 1,5 степен според […]

Повеќе

Нов земјотрес вечерва почувствуван во Скопје

Предмалку (14.09.2016 година) во 01:32 часот во Скопје беше почувствуван нов земјотрес. Според информациите објавени на Emsc земјотресот бил со јачина од 3 степени со епицентар на 6 км североисточно од Скопје. Сеизмолозите постојано апелираат до сите граѓани да останат смирени и да ги почитуваат препораките кои важат за безбедност во […]

Видео, Повеќе

Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО)

Изминатиот ден (11.09.2016 година) Скопје претрпе повеќе земјотреси. Во текот на целиот ден медиумите објавуваа интервјуа и препораки од сеизмолозите и надлежните институции како треба да се однесуваме за време на земјотрес. Главниот совет беше да не се паничи. Другите совети можете да ги прочитате во Прирачникот на Дирекцијата за […]

Видео, Повеќе

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди. Тогашниот скопски земјотрес се почувствувал на простор од околу […]

Повеќе

Огромни штети од поплавите, хуманост од сите страни, сеизмолозите смируваат дека ќе нема земјотрес

Цела недела по поплавите кои зафатија делови на Скопје, а каде особено беше погодено селото Стајковци, сеуште никој не излегува со конкретен рок кога можеме да очекуваме целосно санирање на првичнит штети. Очигледно невремето нанело толку многу штети што е тешко да се одговори на прашањето кое сите ги интересира: […]