Tag: Свет

Десерти

Точни мерки за најмеки и највкусни палачинки – Клучен е редоследот по кој се ставаат

Многумина од нас мислиме дека самата смеса за подготовка на палачинки е најлесниот дел за подготовка, но не е така. Смесата често знае да биде тешка за да ја спремите,да стане премногу густа или ретка, или со грутки. Ова е рецепт со точните мерки за палачинки, и редоследот по кој […]

Видео, Повеќе

Нов хит во светот: Нема да верувате како ќе се пие кафе од сега (ВИДЕО)

Дејн Левинрад кој работи во “The green coffee”, во Јужна Африка, го креираше новиот трендна пиење кафе. Кафе и сладолед, што мислите вие? Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ставете го ова во утринското кафе и слабејте! Претворете го своето утринско кафе во најслатко задоволство. Еве како Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Повеќе

Ема е најстара жена на светот и тврди: Го јадам само ова!

Ема Морано, најстарата личност на светот, која на 27 октомври наполни 117 години, тврди рече дека јајцата се тајната за нејзината долговечност.- Јадам по две јајца на ден и тоа е тоа. И колачи. Но, не јадам многу, затоа што немам заби, изјави Морано, која се уште има бистар ум, […]

Препораки

Светот полуде по Црната лимонада

Најновиот тренд по кој полудеа сите е црната лимонада. На Инстаграм можат да се видат фотки од чудесната напивка која има активен јаглен и кокосова кора.Оваа црна лимонада е одлична за детоксикација на организмот и за губење на килограми, а сигурно и добро ќе ви дојде во случај на мамурлак […]

Повеќе

Денеска е Светскиот ден на храната

Секоја година овој датум, 16 октомври, е посветен на сите наши гладни непознати пријатели ширум планетата. Иако ние уживаме во разни видови храна, но за жал постојат луѓе кои молат и за корка леб. Значењето на одбележувањето на овој ден е уште поголемо ако се земе предвид дека во светот […]

Повеќе

ФОТО: Земјотреси во Скопје: Еве што регистрираше Earthquaketrack.com

Скопје денес беше погодено од повеќе земјотреси. Се јавува за материјални штети, а дел од граѓаните сеуште во паника не се враќаат во своите домови и седат на отворено. Еве што регистрираше earthquaketrack.com: Денес до овој момент во светот биле регистрирани вкупно 84 појаки земјотреси 637 појаки земјотреси се регистрирани во […]

Видео

ВИДЕО: Ако имате пријател кој игра Покемон, ова е рецептот за вас

Сите знаеме дека Покемон е манијата која го збудале светот. Луѓето одат по улици и масовно ја играат играта. Па, доколку имате некој таков роднина или пријател, може да го задевате со супер вкусна торта направена по оваа игра. Погледнете го видеото што следи: ВИДЕО: Човековата глупост нема граници – […]

Tips & Tricks, Препораки

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Едно од најдискутираните теми е кои се првите и најважни намирници со кои треба да почнат да се хранат бебињата и децата кога за тоа ќе дојде време. Каналот „Howcast“ ја објавија нивната топ 10 листа. Дали се согласувате? Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео) […]

Видео, Главни јадења, Ресторани

ВИДЕО: Рецепт за најскапиот бургер во светот

Овој бургер е дефинитивно најскапиот во цел свет и буквално во одредени делови е направен од злато.. Се продава во Велика Британија и е наречен гламбургер, а чини неверојатни 1.578 евра. За него се користат најскапите состојки во светот, меѓу кои ирански шафран, кавијар, бел тартуф, златни листови и друго. Погледнето […]

Tips & Tricks, Видео, Предјадења

ВИДЕО: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Шакшука е многу едноставен и вкусен специјалитет. Овој рецепт за неодолив појадок или лесен ручек се смета дека води потекло од Тунис, а е многу популарен и во Израел. Епа, домаќин(к)и и добро друштво, веќе нема оправдување дека немате време за готвење 🙂 На здравје! Повеќе детали погледнете во видеото: […]