Tag: свежина

Tips & Tricks

Ако зеленчукот почнал да скапува – Вака вратете му ја свежината

Ако зеленчукот почнал да скапува во ладилник поради влагата, има начин како да се спаси. Исечете парче компир и ставете го во ледена вода, па ставете го внатре и зеленчукот кој почнал да скапува. Ќе биде свеж веднаш. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на […]

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на магдоносот – Трик за да не фрлате храна

 Ако ви треба магдонос за готвењето,  а малку се исушил, има трик да ја вратите свежината. Ставете го во врела вода држете го половина час, па во ладна вода и ќе биде пак свеж. Обидете се. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: […]

Tips & Tricks

Зелената салата повторно ќе биде свежа – Трик со кој ќе ја вратите свежината

Ако зелената салата изгуби од свежина, има супер трик. Исечете ја ситно и ставете ја кратко да отстои во ладна вода. Нека има и малку лимонов сок во водата и свежината ќе се врати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]

Tips & Tricks

Магдоносот ќе биде повторно свеж со еден трик дури и да стоел со денови

 Ако ви треба магдонос за готвењето,  а малку се исушил, има трик да ја вратите свежината. Ставете го во врела вода држете го половина час, па во ладна вода и ќе биде пак свеж. Обидете се. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и […]

Tips & Tricks

Ако зеленчукот стоел долго време – Со еден трик вратете му ја свежината

Има начин како да го вратиме зеленчукот кој ја изгубил свежината. Ставете го половина час во врела вода, па потоа во ладна. Свежината ќе се врати наместо да го фрлите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со […]

Tips & Tricks

Лебот нема да се стврдне долго време – Ставете го ова во кесето

Ако сакате да ја сочувате свежината на лебот, има лесен трик. Во кесето каде го чувате ставете и мало парче целер. Верувајте ќе ја задржи свежината долго. Повеќе рецепти на Готви.мк:Топли пирошки со сирењеМини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со […]

Tips & Tricks

Ставете лимон во рерната и вклучете ја – трик кој многу ќе ви користи

Ако сакате свежина во домот, се што ви треба е мал трик. Ставете 2-3 лимони во рерна, пресечете ги, и вратата оставете ја отворена од рерната. Утрото затворете ја вратата, па вклучете ја рерната само неколку минути. Потоа, повторно отворете ја. Домот ќе мириса како оаза и ќе биде свеж. […]

Tips & Tricks

Вака шкафот нема да има бактерии и ќе мириса убаво – има трик од кујната

Ако сакате да го освежите вашиот шкаф, односно алиштата, се што ви треба е малку вотка. Испрскајте неколку капки, ќе ги снема сите непријатни мириси. Ако исчистите по вратите од внатре со вотка ќе се решите и од бактериите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Постои еден трик за компирите да не скапат долго време

Има начин компирите да ги чувате подолго време во вашиот дом без да се расипат и да ги употребите кога ќе посакате.  Потребно е да се чуваат на темно и студено место каде нема сонце. Никако не треба да се мијат, освен пред неговата употреба. Компирот кој е измиен побрзо […]

Tips & Tricks

Веќе никогаш нема да ставате парче лимон во пијалакот!

Парчињата лимон во леден чај, коктели и други пијалаци даваат посебна арома и свежина, но тоа е само убава слика однадвор. Ако малку подлабоко размислиме за тоа дали е тоа здраво и добро за нашиот организам, дали ќе можеме да одговориме на прашањето – колку воопшто е чисто тоа парче […]