Tag: свежа

Tips & Tricks

Трик во кујната: Со салфета зачувајте ја салатата свежа

Доколку ви останала салата и не сакате залудно да биде фрлена, тогаш се што ви треба е една салфета од кујната.Ставете ја салатата која ви останала во еден сад, исцедете ја убаво и потоа ставете една салфета најгоре, пред да ставите фолија одозгора. Салфетата ќе ви помогне така што ќе […]

Салати

Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови

Периодот на летото е време кога треба да се јаде многу здрава храна, свежо овошје и зеленчук и секако да се пие многу вода. Направете витаминска салата која ќе ве освежи и за време на жешките денови. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + […]

Салати

Свежа салата со тестенини

Кога ќе поканите гости, а сакате да ги изненадите со нешто многу вкусно и истовремено прекрасно на изглед, оваа свежа салата е вистинскиот избор. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Тестенини во песто сос Pad Thai со пилешко Шпагети со гриловано пилешко и […]

Посно и веге, Салати

Салата Примавера

За убав пролетен дел и одлично предјадење за секој викенд ручек 🙂 Еве го рецептот на Ана: На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Посна пица Брзо посно предјадење за целото семејство Неодолива крем салата Свежа салата со брокула Брз појадок со туна салата Макарони салата Свежа морков салата

Посно и веге, Салати

Ајсберг салата

Пролетта е идеално време за јадење на свежи салати. Користете го она што ни го нудат зелените пазари или маркети и правете различна салата секој ден. Тимот на Gotvi.mk, заедно со рецептот на Ана ви помага во изборот 🙂 На здравје! Прочитај повеќе: Повеќе Gotvi.mk рецепти за посни јадења Повеќе […]

Посно и веге, Салати

Свежа салата со брокула

Тука има и посно и освежително и детокс 🙂 Едноставна, брза и многу вкусна комбинација за Gotvi.mk салата за денес. Прочитајте што ви е потребно: За повеќе рецепти со салати тука Повеќе посни и превкусни рецепи тука ВИДЕО: Посно и брзо – како да направите домашен хумус намаз На здравје!

Посно и веге, Салати

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Свежите салати, освен што се вкусни, неопходно е да ги конзумираме секојдневно. Веќе дојде пролетта, а со самото тоа и свежиот зеленчукот можете да го најдете насекаде. На дел од зелените пазари цената на марулата и младиот кромид веќе се движи помеѓу 5 и 7 денари, ротквиците 10 – 15 […]

Салати

Свежа салата

Многу е слична на мимоза салата, но не треба да е Велигден за да јадеме Мимоза, вели Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club 🙂 Одлична салата која освежува и има доволно протеини поради што ќе чувствуваме ситост. Доколку постите или се храните вегетаријански може наместо белки да […]

Посно и веге, Предјадења, Салати

Салата со свежи печурки

Ако се храниме вегетаријански или постиме не значи дека треба да јадеме само тесто – прости јаглехидрати, советува  Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club. Оваа салата може да ја јадеме како ужинка или вечера бидејќи има доволно протеини и растителни влакна, а малку калории. Пријатно јадење! […]

Главни јадења, Посно и веге

Зелка на поинаков начин

Ако сакате да додадете во исхраната нешто свежо, хранливо и многу вкусно, Gotvi.mk ви ја препорачува оваа манџа од свежа зелка. Еве како да ја приготвите. Една тајна: згответе ја зелката од вечер и така ќе готвите на евтина струја, а ќе имате уште посочен ручек следниот ден. Повеќе посни […]