Tag: свежа

Tips & Tricks

Начин зелената салата подолго време да задржи свежина

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин. Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Трик со кој салатата долго ќе остане свежа

Ако сакате да спречите салатата да се исуши брзо, ви треба мал трик. Ставете проѕирна фолија над неа, а над неа салфета која ќе ја впие влагата. Вака ќе биде салатата свежа подолго. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за […]

Tips & Tricks

Вака освежете ја салатата која долго стоела – Ќе биде како тазе купена

Ако сакате да ја освежите салатата која веќе не е свежа, оставете ја во сад со ладна вода и сок од пола лимон. По половина час ќе видите како ќе се врати свежината.Супер трик место да се фрли храна. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од […]

Tips & Tricks

Ставете салфета и проѕирна фолија над салатата – Трик кој ќе го користите секој ден

Ако сакате салатата да ви трае долго време и да биде свежа има еден трик. Исечете ја во сад и ставете горе проѕирна фолија, а на долниот дел залепете салфета со самолеплива трака.Таа ќе ја впие влагата.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Tips & Tricks

Вака ќе и ја вратите свежината на марулата – Има евтин трик

Марулата знае често многу брзо да овене, а може да се освежи брзо и лесно. Исечете ја ситно и ставете ја во вода со малку лимонов сок. Ќе се врати свежината.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Tips & Tricks

Секогаш избирајте ваква брокула – не ја правете оваа грешка поради која веднаш скапува

Кога избирате брокула, секогаш внимавајте на ова за вкусни јадења полни витамини. Секогаш нека биде темно зелена и цврста, без дамки по неа.Се чува 3-4 дена во ладилник па се замрзнува потоа. Кога ја чистите нека бидат еднакви цветовите кои ги делите, за исто да се сварат и подготват. На […]

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на зелената салата со еден трик

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин.Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата […]

Tips & Tricks

Вака ќе биде свежа и сочна со денови: Како правилно се чува лубеницата

Лубениците веќе излегоа, а нивниот мирис мами од маркетите и пазарите.Важно е да знаеме како правилно да ја чуваме лубеницата, без разлика на големината, за таа подолго да трае, да не се исуши и да не го загуби сочниот и благ вкус. Се што треба е да ја исечете и […]

Tips & Tricks

Трик за марулата да биде свежа во фрижидерот

Ако сакате марула, а знаете колку брзо ја губи свежината, има само еден трик. Се што треба е да ја завиткате во хартија, и така таа нема да ја загуби свежината со денови. Хартијата ќе спречи свежината на марулата да исчезне, па така ќе ја користите повеќе денови, а ќе […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Со овој трик храната ќе биде постојано свежа

Храната ќе биде свежа, работата во кујна брза и лесна. Ова се неколку трикови за подобар и полесен живот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути […]