Tag: сарма

Главни јадења

Традиционален рецепт за сарма

Потсетете се на традиционалниот рецепт на нашите баби за вистинска сарма!   Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на […]

Видео, Главни јадења

Лажни сарми: Наместо кисела зелка користете ја оваа намирница

Наместо кисела зелка користете бело месо – вкусен и брз ручек. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко […]

Препораки

Внимавајте со сармата за Нова Година – Колку дена и е рокот?

За Нова Година не ретко знаат да се полнат болниците поради прејадување или пак труење со храна, како и поради многу алкохол. За Нова година сите имаме сарма на трпеза, но внимавајте колку долго ќе ја јадете. Сармата во ладилник се чува 3-4 дена најмногу, не повеќе. Замрзната се чува […]

Деликатеси

Деликатес за празниците: Запечена сарма

Направете вкусна запечена сарма. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Посно и веге

Царица на посната трпеза: Сарма со праз која ќе ја направи и почетник

Направете посни сарми со праз, класичен и едноставен рецепт. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат 5 природни маски за лице против акни Природен рецепт кој го лечи болното грло Кои чаеви […]

Деликатеси

Кралица на новогодишната трпеза: Класичен рецепт за сарма со зелка

Празниците кои следат не можат да се замислат без сарма. Направете највкусна. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар […]

Главни јадења, Деликатеси

Царици на трпезата во есен и зима: Сарми од блитва полнети со пилешко

Направете вкусни сарми од блитва. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула […]

Видео, Главни јадења

Еве како се подготвува сарма на стар начин

По ова јадење сме познати ширум светот… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз […]

Посно и веге

Лапни-голтни: Посна сарма деликатес

Направете вкусни посни сарми. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа […]

Главни јадења

Оригинален рецепт за сарма – направете ја највкусната за празниците

Сувишно е било што да се каже за јадењето кое сите го сакаме и го имаме на маса за празниците. Супер вкусна сарма.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]