Tag: салати

Салати

Оригинален рецепт за италијански прелив за салати

Подарете и на салатата единствен вкус со помош на овој прелив. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу […]

Препораки, Салати

Секоја година има труење од храна – Колку им е рокот на салатите за празниците

Сите сакаме вкусни салати на трпеза за празниците, особено Руска, Пилешка и Француска. Внимавајте особено поради павлаката, мајонезот и јајцата, колку долго ги јадете.За да не дојде до труење, се чуваат и јадат 2-3 дена најмногу. Не ги јадете потоа.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Препораки

Ленено семе – цар во кујната, секогаш имајте го дома

Се става во салати и оброци, се повеќе станува популарно и навистина е здраво и корисно. Лененото семе се препорачува да го имате дома секогаш, евтино е, а навистина помага за разни тегоби и проблеми. Помага за заштита од срцеви заболувања, за висок притисок, има и антиканцерогено дејство, против мозочен […]

Препораки

Месото се чува најмногу 3, а сармата 4 дена – Внимателно со храната за празниците

Доаѓаат Нова Година и Божиќ, градот е веќе украсен, еуфоријата почна. За секое семејство најважно е да биде заедно во овие денови, но и да блесне трпезата. Сепак, најголемата „опасност“ која демне за празниците е рокот на храната, бидејќи понекогаш може да бидеме невнимателни, па да ја консумираме подолг период […]

Посно и веге

Супер одат во салати: Домашни кубети готови за миг

Направете домашни кубети кои совршено одат со салати. Овие кубети можете да ги грицкате со семејството и пријателите или да ги употребите како додадете во омилените салати и други јадења. Уживајте 🙂 Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со многу зеленчук и кубети Салата со маслинки и кубети ЛЕСНО И БРЗО: […]

Препораки

1000 зошто 1000 затоа: Причини да јадете рукола

Руколата се служи во салати, одлично го надополнува вкусот и е многу здрава.Овој додаток има хранлива вредност, не дебелее, има витамини А, К, Ц и Б, и помага за многу болести, а ова се дел од нив. Руколата има антиканцерогено дејство. Руколата е значајна против ракот на дојка. Исто така, […]

Препораки

Овој дел од морковот сите го фрламе а е најздравиот!

Секоја домаќинка дури и најискусната која е во кујна со години, ја прави оваа грешка. Веројатно откако ќе прочитате ќе сфатите дека и вие го правите истото.Имено, сите го фрламе листот од морковот, а тој содржи најмногу витамини, освен плодот. Богат извор на витамини и минерали, богат е со витамини […]

Видео, Салати

Рецепт за највкусните маринирани шампињони (ВИДЕО)

Лесно се подготвуваат и се поевтини од оние кои ги купувате во продавница… Овие маринирани печурки сигурно ќе бидат неизоставен дел од вашата зимска трпеза. Одлични се како прилог и добро ќе ви дојдат за зимскиот пост. А како можете да ги подготвите погледнете во видеото во прилог: Повеќе рецепти […]

Салати

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Вкусни и креативни салати – живејте здраво!

Оброкот не е оброк без салата. Салатите се богат извор на витамини, а со тоа и богат извор на здравје, па затоа се особено важни во есенскиот период во кој има многу настинки и грипови.Ви нудиме видео рецепт за три генијални идеи за салати.   Повеќе рецепти на Готви.мк: Сигурно […]