Tag: САД

Tips & Tricks

Нема да се суши – Трик со кој сирењето ќе биде како штотуку купено

Сирењето има одличен вкус, и е секојдневен дел од исхраната кај повеќето од нас, а има трик како да е како штотуку купено долго време. Во кутијата каде го чувате ставете 2-3 неварени макарони кои впиваат влага.  Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во […]

Tips & Tricks

Што се чува во стаклени садови – Чувајте ја храната безбедно

Има правила во кујната за чувањето храна, особено за течната храна. Стаклените садови се многу цврсти и овозможуваат сигурно чување на секој вид храна, особено течната.Одлични се за чување на храна со доста маснотии.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Tips & Tricks

Додадете го ова во садот каде чувате сирење – Нема да биде суво и да мириса лошо

Сирењето е намирница која секојдневно се користи и тоа секаде во светот, има одличен вкус, но и голем проблем што брзо се суши по отварањето. Во кутијата каде го чувате ставете 2-3 неварени макарони кои ќе ја впијат влагата и сирењето ќе трае подолго време. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно […]

Tips & Tricks

Вака отстранете ги етикетите од садовите – нема рибање и кршење нокти

Ако сакате побрзо да отстраните декларација од некој производ, искористете фен. Топлиот воздух ќе направи да попушти хартијата, а нема да мачите мака и да имате нервози и со кршење на ноктите и оштетување. Потоа само измијте со вода. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: […]

Tips & Tricks

Ќе ги растопи маснотиите и ќе ги впие лошите мириси – исчистете ја микробрановата без мака

Микробрановата печка е навистна корисна и практична, но и таа собира многу маснотии, бактерии и нечистотии кои редовно треба да се чистат. Ставете пола шолја оцет и пола шолја сода во сад, ставете го на средина на микрото и пуштете го пола минути да работи. Ќе ги растопи маснотиите и […]

Tips & Tricks

За сирењето да не пушти вода и да не мириса лошо – има евтин трик

Сирењето има одличен вкус, и е секојдневен дел од исхраната кај повеќето од нас. Проблем со сирењето може да биде само тоа што кога  го ставаме во пластичен сад, лесно испушта вода и се суши, а добива и силен мирис. Сепак, има спас. Во кутијата каде го чувате ставете 2-3 […]

Tips & Tricks

Извадете ги етикетите без да ги изгребете садовите – Има трик без рибање и нервози

Ако сте купиле некој нов сад за домаќинството, а при тоа сакате да ја извадите етикетата, а да не се оштети новиот произвор, имаме лесен и брз трик за вас.Наместо да рибате, да се мачите и потите, па садот да се изгребе и тоа да создаде дополнителна нервоза, земете едно […]

Предјадења

Вкусот на детството: Појадок по рецептот на нашите баби

Направете вкусен и мек појадок со кој целото семејство ќе стане со насмевка. Ви предлагаме рецепт за брзи и вкусни перничиња од тесто, кои ќе ги примамат сите со мирисот од кујната. Ова е рецептот: СОВЕТ: Послужете со сирење и јогурт. На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Појадокот со кој Кардашијан […]

Tips & Tricks

Лимоните чувајте ги во сад со вода – Има добра причина за тоа

Постои еден чуден трик за тоа како лимоните да траат подолго време. Имено, ако сакате лимоните кои сте ги купиле од пазар или маркет подолго да ја задржат својата свежина, потребно е да ги чувате во сад со малку вода, наместо да ги чувате во кошница за овошје или во […]

Повеќе

Меланија Трамп на 47 години изгледа како манекенка – Откри што јаде

Првата дама на САД, Меланија Трамп и покрај годините изгледа прекрасно, а колку е дисциплинирана во однос на храната може да се види и по тоа што секогаш јаде ист појадок наутро. Не залудно нутриционистите велат дека појадокот е најважниот оброк во денот, а ова го потврдува и првата дама […]