Tag: Садопер

Tips & Tricks

Трик за садоперот да блеска – Лимените делови се чистат вака

Има мала тајна како садоперот да ви блеска. Лимените делови се чистат убаво со сунѓер и прашок за се отстрани нечистотијата и бактериите. Потоа поминете го со хартија. Ќе биде се мазно и блескаво. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал […]

Tips & Tricks

Садоперот повторно ќе блеска – Домашна евтина смеса наместо скапи средства

Со текот на годините, садоперот во кујна го губи сјајот и на него често остануваат мали ситни траги од вода кои тешко се вадат. Ако сакате да блеска садоперот, се што ви треба е оцет и сода бикарбона. Со ова средство пребришете го и ќе блеска. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате […]

Tips & Tricks

Правиме огромна грешка – никако не го фрлајте искористеното масло во садоперот

Сите правиме една голема грешка со маслото по пржењето, па го фрламе во садоперот. Сепак, ова е голема грешка бидејќи многу загадува. Верувале или не литар масло загадува  огромни количини вода. Затоа ставете го во пластично шише и фрлете го. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен […]

Tips & Tricks

Никогаш не би помислиле: Садоперот ќе блеска со намирница која сите ја фрламе

Ако вашиот садопер е многу валкан, има лесен начин да заблеска и тоа верувале или не со талог од кафе. Истријте го со талог и потоа со вода, па со средство и пак со вода. Ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]

Tips & Tricks

Со една смеса ќе се решите од непријатниот мирис во садоперот

Ако и вие сте од онаа група луѓе која мака мачи со непријатните мириси и честото затнување на садоперот во кујна, тогаш верувајте нема веќе да имате главоболка и нервози со овој трик.Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова […]