Tag: садови

Tips & Tricks

Отстранете ги етикетите од садовите без рибање – има лесен трик, сами паѓаат

Верувале или не, етикетите на садовите дома ќе ги извадите лесно и брзо со помош на фен. Топлиот воздух од вклучениот фен ќе направи да попуштат налепниците, и да се тргнат без мака и рибање, кога потоа ќе пуштите вода. Веќе нема да ви пукаат ноктите. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги […]

Tips & Tricks

Не фрлајте пари за жица и скапи средства – закоравените дамки од садовите се вадат вака

Тврдокорните дамки на садовите се многу тешки за вадење, но псотои лесен трик. Ако немате жица или не супевате закоравените дамки да ги извадите со неа, земете алуминиумска фолија, свиткајте ја во топче и изрибајте го садот во кој ќе ставите врела вода и детергент како вообичаено. Дамките ќе паднат. […]

Tips & Tricks

Како да ги измиете стаклените садови темелно внатре – има лесен трик

Ако и вас ве мачат стаклените садови и нивното длабинско чистење од внатре, тогаш ова е решението без маки и нервози. Оризот помага за темелно чистење. Се става во внатрешноста на стаклено шише, се полни со топла вода, па се затвара шишето и се протресува убаво неколку минути. Потоа се […]

Tips & Tricks

Секоја домаќинка треба да го знае ова за детергентот за садови – заштедете си пари

Ова треба да го знае секоја домаќинка, бидејќи сите трошиме пари за секакви препарати за чистење и за миењето на садовите, без да знаеме дека тоа е залудно. Истражувањата покажале дека детергентите за садови, без разлика дали се поскапи или поеввтини, имаат речиси иста моќ, бидејќи повеќето бактерии од садовите […]

Tips & Tricks

Вака исчистете ги замастените садови – евтин трик да немате нервози во кујна

Ако сакате да измиете шише или некој сад во кој имало масло и е многу масен, па делува дека нема маснотијата никогаш да исчезне, ви треба само шише и неколку состојки. Земете детергент за садови, капнете малку во садот или шишето, ставете малку талог од кафе и пченкарно брашно, па […]

Tips & Tricks

Задолжително користете ракавици кога миете садови – еве зошто

Некои од нас кога рачно мијат садови користат, некои не, но се препорачува да користите ракавици за миење секогаш кога сте во кујната и ја правите оваа обврска. Имено, освен што подобро ќе ги држите садовите, нема да се лизгаат и убаво ќе се измијат, со ракавици ги штитите рацете […]

Препораки

Миењето садови со ладна вода може да му наштети на телото – Како да ги миеме садовите?

Миењето садови со ладна вода долгорочно предизвикува големи проблеми на зглобовите, истенчување на ‘рскавицата, губење на еластичноста и болка. Ортопедите предупредуваат дека прекумерната изложеност на рацете во ладна вода никако не влијае позитивно на зглобовите. Особено им штети на луѓето кои патат од Рејнадов синдром (заболување на артериите на раката) […]

Tips & Tricks

Лошиот мирис од пластичните садови ќе го снема за секогаш – Има една „финта”

Пластичните садови се неопходни во домот за ставање на многу намирници. Сепак, она што е најголема маана кај нив се лошите мириси кои тешко се вадат. Ако сакате да го отстраните лошиот мирис, ви треба доматен сос. Ставете малку доматен сос во пластичните садови, истријте ги убаво, па исплакнете со […]

Tips & Tricks

Не давајте пари – Направете сами таблета за перење садови во машина

За сите оние кои имаат машини за перење на садовите, знаат колку се скапи таблетите кои ги вадат дамките. Сепак, наместо да давате многу пари, сега може да направите природно средство дома. Потребно е во делот за таблетата да ставите малку детергент за садови, па сода бикарбона, и на крајот […]

Tips & Tricks

Исечете го горниот дел на сунѓерот за чинии – Трик кој помага

Сите знаеме дека сунѓерите се највалканото нешто во кујната и се легло на бактерии. Особено ако земеме во предвид колку садови миеме секојдневно со нив. Сепак, со оглед на тоа дека чинат пари, ако сакате да го продолжите нивниот рок, истовремено да го заштитите здравјето, отсечете го горниот дел од […]