Tag: садови

Tips & Tricks

Еве како ја исчистите машината за садови: Само ставете ги овие состојки и вклучете ја

Еве како брзо и ефикасно да ја исчистите машината за садови.Потребни ви се 1 кесичка сода бикарбона и малку оцет. Извадете го садот во кој ги редите садовите, и на дното посипете сода бикарбона. Потоа во делот каде што оди прашокот ставете оцет до врв. Вратете го садот и затворете […]

Tips & Tricks

Пивото помага за чистење – Употребете го вака наместо да давате пари за скапи средства

Пивото освен што е вкусно и совршено за со пријатели и за одмор и забава, помага и во домаќинството.Пивото помага да го блеснете бакарниот прибор за јадење и бакарните садови. Намокрете крпа со пиво и само истријте ги убаво сите садови.   За повеќе видеа со кулинарски трикови, рецепти и […]

Препораки

Повалкани се од врата на тоалет – Предмети кои често треба да ги менуваме во кујна

Крпите и предметите за цедење садови се неизбежен дел од кујната, но кријат голема опасност. Тие се легло на бакетрии и според британските истражувања, имаат 85 отсто повеќе бактерии на себе со долго користење, отколку вратите на тоалет. Голем извор се на зарази, па се менуваат често. Може да дојде […]

Tips & Tricks

Еве како треба да ги одржувате тефлонските садови

Придржувајте се на овие правила… Избегнувајте миење тефлонски садови во машина за перење. Технички е безбедно, но високата температура може да го оштети површинскиот слој. Најдобро е да ги миете рачно. Најрелевантна причина за такво нешто е топлината поради која може да се ослободат токсини. Иако шпатулите од нерѓосувачки челик […]

Tips & Tricks

Мирисот ќе го снема – Пластичните садови нема да се замирисаат со еден трик

Пластичните садови лесно се умирисуваат, а тоа е најголемата мака со нив, но има решение за неа. Ако сакате да го отстраните лошиот мирис, ви треба доматен сос. Ставете малку доматен сос во пластичните садови, истријте ги убаво, па исплакнете со детергент и топла вода. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу […]

Tips & Tricks

Правила за чување на зачините дома – Кои садови се најкорисни?

Постои правилен начин на кој се чуваат зачините дома. Се чуваат во садови од стакло или керамика, а не треба да се на светлина, бараат суво место и темно.Лукот, ѓумбирот и целерот се чуваат во ладилник. Не се чуваат зачини близу извор на топлина.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз […]

Tips & Tricks

Додадете го ова во детергентот за садови – Ќе блескаат чашите и чиниите

Ако сакате вашите чаши и чинии дома да блескаат, се што треба е мал трик со детергентот за садовите. Во детергентот додадете две ипол лажички сода бикарбона, која е одлична за чистење, дезинфекција и избелување. Ставете ја и протресете. Таа ќе ви помогне да ви блескаат садовите повеќе. Повеќе рецепти […]

Tips & Tricks

Пластичните садови нема да мирисаат – Вака ќе ги користите долго време

Пластичните садови знаат да се замирисаат со тек на време, но има решен ие и за овој проблем. За да не ги фрлате, пред користење ставете неколку зрна сол во нив. Солта го впива мирисот. Доволно е да ставите сол еден час пред користењето. Повеќе на Готви.мк: Чудо од раствор […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе блесне машината за миење садови – ви треба најевтината намирница

Ако сакате да ја исчистите вашата машина за перење садови, се што ви треба е оцет. Наместо течност за сјај користете оцет кој го разредува каменецот и прави машината да блеска. Ако е претерано запуштена и тој може да се затне од каменецот, затоа добро проценете и внимавајте. Повеќе на […]

Tips & Tricks

Вака намалете ги сметките – како да заштедите со машината за садови

Ако перете садови во машина за перење, постои начин како да ја намалите сметката за струја и да си заштедите пари. По перењето веднаш исклучете ја, па садовите нека се сушат на собна температура и од топлиот воздух. Така ќе го избегнете врелото сушење и ќе ја намалите сметката. Повеќе […]