Tag: рузмарин

Главни јадења

Ќе ги правите често: Вкусни ароматични компири

Ароматични компири со рузмарин. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко […]

Препораки

Чај од рузмарин – Зелено злато

Рузмаринот е здрава билка која треба често да се користи. Тој е извор на калциум, витамин Б6, има и антиоксиданси во себе. Штити од многу видови рак, подобрува помнење и Алцхајмерова болест. Користи и за подобар имунитет, против настинки и грип, а помага и за тешка состојба како депресијата. Помага […]

Повеќе

Чај од рузмарин за подобра меморија, за раст на косата…

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро памтење, потенција, низок притисок. Чајот од рузмарин можете да го засладите, но избегнувајте ги вештачките засладувачи. Се препорачува исто така оваа билка да ја коносумирате […]

Препораки

Изобилува со здравје, особено корисен за жените – Сите придобивки од рузмаринот

  Рузмаринот е ароматична билка која изобилува со здравје. Ги ублажува и менстуалните болки кај жените, помага и при нередовен циклус. Чај од рузмарин и облоги помагаат за главоболка. Намалува умор, помага и за инфекција на очите. Користете го колку почесто можете. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Главни јадења, Предјадења

Брзи и вкусни: Крокети со рузмарин

Брзо и едноставно направете вкусно предјадење… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Главни јадења, Предјадења

Брзи и вкусни: Крокети со рузмарин

Брзи и вкусни залаци… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот […]

Tips & Tricks

Пржениот компир ќе биде повкусен – Само ставете го ова во маслото

Пржениот компир ќе биде повкусен со еден трик. Ви треба само гранче рузмарин.Додека пржите компири, додадете и рузмарин и вкусот ќе биде незаменлив, а нема да имате ни проблем со стомакот. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Главни јадења

Одличен прилог: Печен компир со рузмарин

Вкусен прилог за секое јадење! Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се прави […]

Препораки

За грип, циркулација, болки – една шолја ваков чај и телото ќе биде благодарно

Чајот од рузмарин е една од најздравите намирници. Ублажува грип и настинка, помага за менструални тегоби, за артритис, болки во коски и зглобови. Го подобрува памтењето и циркулацијата. Лажиче сув рузмарин прелијте со 250 милилитри врела вода и нека стои вака 10 минути. Потоа, процедете и испијте. Повеќе на Готви.мк: […]

Главни јадења

Деликатес: Печурки со кромид и рузмарин

Направете вкусен ручек со шампињони.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]