Tag: рок

Препораки

Внимавајте лесно се расипуваат – За колку време мора да се изедат јајцата кои биле надвор од ладилник?

За најголемиот празник Велигден се вапцаат многу јајца, и секогаш остануваат бидејќи правиме повеќе од потребното. Варените јајца имаат краток рок, треба да се чуваат во ладилник најмногу до недела дена. Ако е подолго од два часа на собна температура, веќе е подложно за развој на бактерии. Ако ги држите […]

Препораки

Внимавајте: Колку стојат Велигденските јајца во ладилник

Постои важно правило од кое ни зависи здравјето, поврзано со Велигденските вапцани јајца. Имено, колку и да се тврдо варени, не ги чувајте повеќе од една недела во ладилникот.Потоа се расипуваат и се штетни.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Повеќе

Колку може да стои сланината во ладилник – До кога е безбедна за јадење

За да бидете сигурни дека јадете се со рок, важно е да знаете колку траат намирниците. Кога станува збор за сланината седум дена може да се чува во ладилник кога е отворена. Во ладилник два месеци.   Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири […]

Tips & Tricks

Вака џогерот нема да мириса лошо – Намирница од кујната му го продолжува векот

Ако сакате да го продолжите рокот на џогерот и да нема непријатни мириси на него, има мал трик. Потребно е преку ноќта да го оставите да отстои во раствор од вода и сол. На овој начин ќе го продолжите векот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете […]

Препораки

Внимавајте не трае долго: Колку се чува рибата во ладилник?

Рибата е здраво и вкусно јадење, а важно е и колку долго ја чуваме. Рибата се чува во ладилник, но не долго. Брзо се расипува, па затоа се чува само 2-3 месеца, не повеќе. Во фрижидер исто така не се чува долго, 2-3 дена. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: […]

Препораки

Не фрлајте храна по празниците – Вака подолго ќе траат колачите, куглоф и штрудлите

Сите сакаме богата трпеза за Нова Година и Божиќ, празниците во најубавиот период од годината, а потоа голем дел од храната фрламе. Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време: Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа чувајте ги во херметички […]

Препораки

Внимавајте со сармата за Нова Година – Колку дена и е рокот?

За Нова Година не ретко знаат да се полнат болниците поради прејадување или пак труење со храна, како и поради многу алкохол. За Нова година сите имаме сарма на трпеза, но внимавајте колку долго ќе ја јадете. Сармата во ладилник се чува 3-4 дена најмногу, не повеќе. Замрзната се чува […]

Препораки, Салати

Секоја година има труење од храна – Колку им е рокот на салатите за празниците

Сите сакаме вкусни салати на трпеза за празниците, особено Руска, Пилешка и Француска. Внимавајте особено поради павлаката, мајонезот и јајцата, колку долго ги јадете.За да не дојде до труење, се чуваат и јадат 2-3 дена најмногу. Не ги јадете потоа.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Препораки

Внимавајте за празниците – Колку долго се чува и јаде месото?

За празниците сите знаеме да се прејадеме, а особено треба да внимаваме колку долго ги чуваме намирниците, за да нема труење и мака. Месото особено свинското месо се чува најмногу три дена во ладилник. Не го јадете по три дена дури и да ви останала голема количина.   Повеќе вести […]

Препораки

Трае со векови – Најздравата намирница нема рок на траење

Намирница со која дефинитивно не треба да мислите дали е стара е медот. Медот се користи неодредено време и како што сите знаеме многу е здрав за целокупното тело. Ако се чува во затворена тегла трае со векови. Супер е за сезонски алергии, имунитет, за рани и изгореници, вируси и […]