Tag: рози

Tips & Tricks, Видео

Најубава декорација на маса: Рози од домати (Видео)

Украсете ја вашата трпеза со најубави рози од домати кои многу лесно и едноставно се прават.Најдобро е да изберете тврд домат за да не се лупи, а ви требаат и остри ножици. Ова е деталната подготовка на видеото:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете совршена декорација за на торта Омбре декорација […]

Видео, Деликатеси

Варени, печени, пржени – ако ви здодеа од овие компири пробајте го ова!

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но ако веќе ви здодеа од пржени, варени, печени компири, пире…ова е решението за вас.Направете чипс рози од компир со кои ќе ја покажете и вештината за готвење, и креативната страна. Начинот на подготовка е прикажан во видеото: Повеќе рецепти на Готви.мк: Рости […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Стави рози во компири и ги засади – Резултатот е генијален!

 Нема да им верувате на очите. Овој човек стави рози во компири и истите заедно ги засади во земја, а резултатот е генијален.   Погледнете што треба да правите: Поврзани вести на Готви.мк: На традиционален британски појадок со Џон Њуман Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: […]

Забава

ФОТО: Наместо торта, за роденден доби 1001 роза

„Мене вака ми почнува јубилејниот 30-ти роденден, ми пристигна изненадување од 1001 ружа, утре журка“, напиша Бојан Јовановски или Боки 13 на својот профил на Фејсбук. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Направете рози од домати

Доматите не се само за салата и за сендвичи, со нив може да се направат и преубави декорации во кујната од кои ќе ви застане здивот. Пречекајте ги своите најблиски пријатели со рози од домати и тие ќе бидат воодушевени. Сите ќе се прашуваат како ви успеало. Начинот на кој […]

Десерти, Препораки

Роза баклава по најдобар рецепт

Дрита Хаџихамза ни испраќа рецепт за неодоливата Рози или Ѓул баклава, а која ја приготвила за време на празнувањето на Рамазан Бајрам. Таа ни го открива рецептот: Водата и шеќерот се мешаат, се вари шербетот и се додава сокот од лимон, а откако ќе се згусне се отстранува од топлина. […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти, Посно и веге

ВИДЕО: Мафин рози од јаболко

Многу вкусно, но и неверојатно декоративно. Пишаниот рецепт за рози од јаболка прочитајте го тука, а повеќе детали во видеото: Повеќе видеа со кулинарски рецепти, трикови и совети тука