Tag: родители

Tips & Tricks, Препораки

Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители

Мирјана и Зоран пред неколку недели започнале со дохрана на својот син Марко. Мирјана со читателите на Gotvi.mk ги споделува нивните искуства, но и како да се справите со „морето“ на различни, а некогаш дури и контрадикторни совети кои доаѓаат од стручните лица, но и најблиските. Еве го изворно нивното […]

Забава

Се породи уште една српска пејачка – бебето доби необично име

По Сека Алексиќ чие бебенце побрза да дојде на свет, па се роди половина месец порано, се породи и ќерката на Весна Змијанац, Николија Јовановиќ.Таа на свет донесе девојченце кое ќе се вика Реја. Весна ЗМијанав изјави дека е пресреќна што станала баба, а исто така и таткото е пресреќен […]

Tips & Tricks, Препораки, Салати

Исхрана на децата: Еве колку овошје и зеленчук треба да јадат дневно

Здравјето на децата е најголемиот приоритет како на родителите, така и на надлежните институции во земјава. Но, колку овошје и зеленчук треба децата да јадат секој ден? Одговорот е 5 пет порции овошје и зеленчук на ден. Прочитајте го распоредот: Пример за овошје: (2 јаболка) или (2 чаши јагоди) или […]

Uncategorized

Родители прочитајте – природен и ефикасен лек за заштита од подливи и модринки

Во текот на својот раст и развој, децата често се случува да паднат или да се удрат, но за среќа без поголеми последици. Со цел да не се појави подлив или модринка, покрај ладните облоги од лед, потребно е вашето дете да го намачкате со слој од путер. Овој совет […]

Повеќе

Меѓународен саем на храна во организација на училиштето НОВА

Денес, 23.04.2016 година во периодот помеѓу 11 и 15 часот, во просториите на меѓународното училиште „Нова“ ќе се одржи 10от јубилеен Семеен базар 2016. Во рамките на оваа манифестација ќе биде организиран и меѓународен саем на храна – различни национални кујни и уникатни подароци. Како што информираат од училиштето, целта […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Родители, одлична креативна работилница која дома ќе ја направите со вашите деца. Погледнете како во видеото: Повеќе видеа со кулинарски трикови и совети: https://gotvi.mk/category/tips-tricks/ Прочитајте и: ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња ВИДЕО: Бојадисување на шарени Велигденски јајца на пареа […]