Tag: риба

Главни јадења, Посно и веге

Вкусен ручек: Запечен лосос

Подгответе лосос по овој рецепт и уживајте во вкусниот ручек… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Главни јадења

Здрав ручек: Риба испечена во фолија

Рибата подготвена на овој начин има посебен вкус. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за […]

Видео, Главни јадења

Пастрмка во сос од ореви: Гурманско уживање за одбрани гости

Уживајте во единствениот вкусен и здрав оброк. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки […]

Видео, Главни јадења

Ражничи од риба и компир (Видео)

Лесен ручек за сите љубители на риба. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни […]

Tips & Tricks

Никогаш нема да се распаднат – Трик за месо и риба

Ако варите риба или месо, има супер трик да бидат повкусни и сочни, како и меки. Се што треба е да ставите и мала шолја млеко во водата и малку оцет или лимонов сок. Ќе биде сочно и меко месото и рибата и нема да се распаднат. Повеќе на Готви.мк: […]

Препораки

Внимавајте не трае долго: Колку се чува рибата во ладилник?

Рибата е здраво и вкусно јадење, а важно е и колку долго ја чуваме. Рибата се чува во ладилник, но не долго. Брзо се расипува, па затоа се чува само 2-3 месеца, не повеќе. Во фрижидер исто така не се чува долго, 2-3 дена. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: […]

Tips & Tricks

Ако пржевте месо или риба – Мирисот ќе исчезне со еден трик

Ако пржевте нешто и домот се замириса и силниот мирис трае и откако лувтиравте, има мал трик. Само ставете оцет во една чаша и оставете да отстои преку ноќ.Потоа, сите мириси ќе исчезнат.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Видео, Главни јадења

Прсти да излижеш: Посен подварок со димен шаран

Идеален ручек за посните денови… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]

Tips & Tricks

Кои зачини најдобро одат со риба?

Сите љубители на риба сакаат да уживаат во ваков оброк, а ние ви откриваме кои зачини совршено одат со риба. Најдобри зачини се сол и бибер, босилек, ловоров лист и каранфилче. Се става и оригано и рузмарин. Убава е рибата и со коријандер и оригано. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се […]

Главни јадења, Посно и веге

Вкусна риба за посните денови

Вкусна риба која ќе ја обожавате – идеален рецепт за деновите на пост. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата […]