Tag: решетка

Tips & Tricks

Лесно исчистете ја решетката на рерната – Нечистотијата сама паѓа

Сите знаеме колку решетката на шпоретот се замастува брзо, а исто така и тврдокорно, но има начин да се исчисти. Извадете ја, оставете ја полиена со оцет да искисне некое време, па убаво измијте ја со жица. Ќе блеска. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Исчистете ја решетката од аспираторот – Вака ќе ги снема сите тврдокорни маснотии

Ако решетката од аспираторот во кујна е многу замастена, има начин да се спаси, а се што ви треба е моќната сода. Прво измијте ја извадената решетка во садоперот, со сјај и вода, потоа растворете сода во врела вода и полијте ја цела решетка. На еден литар вода доволна е […]

Meat

Пилешкото не се става веднаш на чинија – вака ќе биде крцкаво

Има супер трик како пилешкото месо да остане крцкаво и вкусно. Ако пржите пилешко или шкампи, не ги ставајте печените парчиња на чинија зошто станува влажна и се губи крцкавоста. Ставете го на метални решетки и ќе биде крцкаво. Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и […]