Tag: решение

Tips & Tricks

Решете се од каменецот со најевтината намирница

Ако имате проблем со каменец, има лесен начин како да се исчисти. Имено ставете му малку оцет и вода и оставете да делува. По половина час се мие убаво. Поврзани вести на Gotvi.mk:Брзи традиционални бомбициБомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша

Tips & Tricks

Сите непријатни мириси од фрижидерот ќе ги снема – Решението чини помалку од 10 денари

Фрижидерот е место со многу намирници од секаков вид и лесно се создаваат непријатни мириси, но за среќа има начин да ги снема лесно и брзо. Земете сунѓер за миење садови, и мал пластичен сад. Ставете малку сода бикарбона која е многу евтина и лесо достапна, па ставете го сунѓерот […]

Tips & Tricks

Дамките од пот на облеката ќе ги снема – Само ставете го ова

Постои лесен начин од ткаенините да ги отстраните дамките од пот. Ви треба лимонов сок, испрскајте ги подрачјата, па измијте со вода. Ќе ги снема дамките. Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]

Tips & Tricks

Со топлото време дојдоа и мравките – Овие 4 намирници веднаш ги бркаат

Со топлото време доаѓаат и мравките, а постои начин како да ги избркате од дома. Тие не сакаат оцет, па може да го разредите со вода и да испрскате од местата каде излегуваат. Не сакаат ни цимет, па ставете го во ќошевите. Ги брка и лимонот и гризот. Повеќе трикови […]

Препораки

Вака ќе ги избркате молците од дома – Не поднесуваат едно нешто

Ако и вие имате мака со молци дома, кои вуквално ја јадат облеката и прават штета ова е решението. Тие не поднесуваат лаванда, па затоа ставете ја дома, а ставете ја и во гардероберот, за тие да бегаат. Исто така, потребно е редовно да  се чисти и секогаш веднаш по […]

Препораки

Ве мачи несоница или станувате навечер? – лекот е во кујната, доволно е лажиче

Ако имате и вие проблем со спиењето, тешко заспивате, или пак се будите во текот на ноќта, тогаш употребете мал трик од кујната. Се што ви треба за да ве опушти е лажиче мед пред спиење. Има состојки кои помагаат телото да се опушти и со тоа помага за спиење […]

Tips & Tricks

Одводот веднаш ќе се одзатне – природно решение со кое веќе домот нема ни да замириса

Ако имате проблем со одводот дома, има природен и лесен начин да се одзатне. Ставете кесе прашок за пециво и сода во одводот, па лажица сол, ставете потоа два литри зовриена вода. Нека стои 20 минути и потоа пуштете вода. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И […]

Препораки

Јаболкото помага за кожата – направете вака и нема да имате здравствен проблем

Јаболката се одлична овошка за здравје на цело тело, а помага и за кожата, за сите проблеми со неа и сјај. Добри се и против акни и да се опорави кожата. Ако ставите во вода неколку лажици јаболков сок, потоа се намачкате, ќе ја омекне вашата кожа. Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

За 20 денари ги решава сите проблеми – за чист дом без инсекти и бактерии

Сите сакаме дом кој ќе мириса убаво, свежо и ќе биде чист, а секако и ќе блеска. Има едно решение за сите овие желби, а тоа е белиот оцет кој е евтина и моќна намирница. Имено, оцетот е замена за многу производи за чистење, служи и за дезинфекција. Белиот оцет […]

Tips & Tricks

Руски лек за опаѓањето коса – ви треба една евтина намирница, фрлете ги скапите шампони

Многумина мака мачат со опаѓањето на косата, а лекот за овој проблем кој особено им штети на девојките е во кујната. Имено, се што ви треба е морков. Оваа намирница не само што е добра за зравјето и видот како што е одамна познато, туку помага и за косата, кожата […]