Tag: рецепти

Главни јадења, Деликатеси, Препораки

ПОПУЛАРНИ ТИПОВИ НА ПАСТА: ТОП 10 најпопуларни тестенини во светот

Тестенините се омилена храна на многу луѓе низ целиот свет. Се смета дека тие се еден од главните извори на енергија за човековото тело. Исто така, многумина ги вбројуваат и меѓу највкусните јадења кои што редовно ги консумираат. Постојат многу популарни видови на тестенини што се консумираат и во посебни […]

Препораки

10 најчитани Gotvi.mk рецепти во 2019 година

1 Јануари – првиот ден во Новата 2020 година, но и новата декада 🙂 Тимот на Gotvi.mk Ви посакува среќна Нова 2020 година со најискрени желби за многу здравје, среќа, љубов, успех и многу вкусни моменти! Ви ги пренесуваме Gotvi.мк рецептите кои вие најмногу ги читавте во изминатата 2019 година: […]

Деликатеси, Препораки

Со Вегета Фант времето може да се купи

Новиот асортиман на Вегета Фант мешавините нуди кулинарски решенија за секој ден. Вегета фант дава одговор на постојаните прашања за тоа што да се готви утре и дава можност да подготвите висококвалитетни и вкусни оброци брзо, едноставно и лесно. Секој производ е рецепт за ново фантастично јадење. И вештите готвачи, […]

Препораки

Што ги инспирира македонските „фуд-блогери“?

Кога готвењето станува секојдневие, често му недостасува предизвик. Иако на интернет секојдневно среќаваме голем број рецепти, често не можеме да бидеме 100% сигурни во резултатите, па потребна ни е препорака од некој на кого му веруваме, но и состојки со кои лесно ќе може да „маневрираме“ во кујната и да […]

Главни јадења, Деликатеси

Летна тава за ручек која ќе ја правите секој ден – вистински деликатес

Летна тава која мами воздишки. Вкусен ручек за децата и за вас.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да […]

Meat

Три вкусни маринади – Сочно месо со неодолива арома

Ова е корисен совет како да направите три вида вкусни маринади за месо со неколку состојки.Измешајте две лажици бело вино или јаболков оцет со две лажици маsлиново масло и 1 чешне лук со пола лажиче кари. Премачкајте го месото, нека стои 15 минути, па печете. Втора варијанта е да измешате […]

Препораки

Топ 10 најчитани Gotvi.mk рецепти во 2017 година

1 Јануари – првиот ден во Новата 2018 година 🙂 Тимот на Gotvi.mk Ви посакува среќна Нова 2018 година со најискрени желби за многу здравје, среќа, љубов, успех и многу вкусни моменти! Ви ги пренесуваме Gotvi.мк рецептите кои вие најмногу ги читавте во изминатата 2017 година: Се јаде само три […]

Повеќе, Препораки

„Бебе Готвач“ пуштен во продажба – Првиот македонски готвач за бебиња и деца содржи 350 рецепти

Мајките и сите останати што се грижат за бебињата и малите деца во земјава, за првпат добиваат автентичен печатен водич во исхраната на своите најмили. Првиот македонски готвач за бебиња и деца – „Бебе Готвач“ е на 280 страници и содржи 350 рецепти за бебиња и деца, почнувајќи од 6 […]

Главни јадења

БРЗ И ВКУСЕН ОБРОК: Еве како да подготвите јајца на 3 начини!

Ова се најдобрите техники за подготовка на јајца, проверете… Варени јајца Ставете 4 јајца во тенџере со средна големина и наполнете со доволно ладна вода да ги прекрие јајцата. Оставете водата да зоврие. Тргнете го тенџерето од оган и оставете го да стои покриено 12 минути. Ставете ги јајцата под […]