Tag: растенија

Препораки

Ставете им млеко на цвеќињата – Трик за секоја домаќинка

Сите жени сакаат домот да биде украсен со убави растенија и цвеќиња, а голем проблем е тие да цветаат без мака. Имено, има мал трик кој може да го употребите. На вашите растенија ставете им малку млеко во земјата. Тоа е одлично ѓубриво за нив со своите состојки и тие […]

Tips & Tricks

Ќе цветаат и во зима – Овошје кое им помага на растенијата во домот

Кората од банана сите ја фрламе без да знаеме колкава корист има од неа. Ставете ја во земјата на растенијата. ќе цветаат и во зима. Прочитај поврзани рецепти: Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Шарска плескавица Паста и сос по домашен рецепт Шпагети во бешамел сос […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Растенијата ќе ви цветаат како „луди” – Направете сами смеса за во земјата

Ако сакате цвеќето и растенијата дома да ви цветаат како никогаш до сега, има мал домашен и евтин трик.Земете кора од банана, талог од шолја кафе и земете две лушпи од јајца, па се сомелете во блендер.Ставете ја смесата во земјата на растенијата и нема да овенат ни лете ни […]

Tips & Tricks

Ставете млеко во цвеќињата и растенијата – Цело лето нема да видите мака

Ако сакате цвеќињата да ви цветаат и на тераса и дома, се што треба е мал трик од кујната. Ставете шолја млеко во нив. Верувајте ќе има ефект и нема да венеат. Повеќе на Готви.мк:Чудо од раствор за цвеќињаДодајте лажиче од овој зачин во цвеќињата Смеса со која нема да […]

Tips & Tricks

Не ги фрлајте лушпите од банана и јајца – Ќе ви решат голема мака

Не ги фрлајте лушпите од јајца или од банана. Ставете ги во вода и сварете ги, а откако водата малку ќе потемни од нив, ставете ја во вашите билки. Ќе цветаат како луди. Повеќе вести на Готви.мк:Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пивоВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Tips & Tricks

За вашите цвеќиња да не ги напаѓаат бубачки – Има евтини трикови

Ако сакате да имате најубав двор оваа година, тогаш се што ви треба е еден мал трик кој не чини многу пари.Ако сакате да имате убава бавча, градина или тераса, се што ви треба е сода бикарбона, која се грижи за цвеќињата и делува на нив. Нема да морате да […]

Tips & Tricks

Никогаш не ја фрлајте водата во која варите компир – Еве каде ќе ви користи

На секоја домаќинка колку години и да е во кујна, колку и да е искусна и е потребна помош или некој нов совет и трик. Малкумина знаат, но водата во која се варат компирите или тестенините е златна и има многу корисни и хранливи материи. Наместо да ја фрлите, со […]

Препораки

За здравје и живот без стрес: Ставете го ова во спалната и кујната – резултатот феноменален

Сите знаеме колку е важно да ги проветруваме просториите, тие да бидат свежии да мирисаат убаво. Ви нудиме на природен начин да имате свежина, мирис и чистота во домот.Овие билки најмногу го прочистуваат воздухот: ЛАВАНДА – не залудно е дел од голем број масла и освежувачи. Светот од лаванда ставете […]