Tag: расолница

Препораки

Лековити придобивки од расолницата – лек за многу болести

Расолницата е исклучително здрава, полна витамини и помага за многу болести. Има витамини Б, Ц, Е и К во својот состав, добра е за имунитет, за цревата, за висок притисок, за реума, астма и чир на желудник. Има и многу витамин Б12 во својот состав, а полна е и со […]

Посно и веге

Чорба со расолница и печурки – Идеја за постот, се прави во едно тенџере

Направете вкусна посна чорба со кисела зелка и печурки за ладните денови.     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Посна чорба од кисела зелка варена во расол Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото! Оризот може […]

Препораки

Совети од нашите баби: Зошто е здрава киселата зелка и расолницата?

Киселата зелка и расолницата се карактеристични за овој период од годината. Освен што од оваа зелка се прават најубави сарми и салати, таа е и многу здрава, заедно со водата од неа.Се користи за лекување глисти посебно кај децата, а и кај оние кои имаат проблеми со нередовна столица. Киселата […]