Tag: рак

Tips & Tricks

Еве зошто не смеете да пиете чај додека е врел

Неодамнешна студија направена на основа на повеќе од 450.000 податоци, открила дека врелиот чај ако се консумира со цигари и алкохол, може да предизвика рак на хранопроводникот. Меѓународната агенција за истражување на рак (IARC) предупредува на консумацијата на пијалаци кои се потопли од 65 степени. Топлината може да предизвика мали […]

Препораки

Правилно консумирајте лимон и кажете збогум на килограмите и депресијата

Лимонот е овошје кое се користи од древните времиња, има многу витамини, не само витамин Ц, туку и витамин Б, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и многу помага за здравјето. Најдобар начин да користите лимон е да биде замрзнат и тоа со кората, а ова според експертите е листата на бенефитите […]

Повеќе, Препораки

Се бори со рак, Алцхајмер, дијабетес – Јадете го ова за здравје од глава до пети

Алфа липоичната киселина е една од состојките кои природно настануваат во нашето тело. Има многу корисни предности и бенефити од оваа состојка во телото за здравиот човек, како и за оној кој е „нападнат” од тешка болест. Списокот на болести и состојби на кои оваа киселина делува е долг – […]

Препораки

Овој корен го убива ракот за 48 часа – ефикасен и брз

Овој корен практично предизвикува “самоубиство” на клетките на ракот, без ефект врз здравите клетки, како што е случај со хемотерапија.Група научници од Универзитетот во Виндзор во Канада во 2009 година почнаа да истражуваат различни билки за лекување на ракот. Се започна кога еден онколог забележл интересен однос со пациентите кои […]

Препораки

Оваа намирница го храни и предизвикува ракот во телото

Најновите истражувања во Северна Калифорнија откриле дека една намирница е најголем предизвикувач на ракот кој предизвикува смрт ширум светот.Јадењето премногу шеќер може да доведе до зголемување на телесната тежина, а прекумерната тежина или обезноста е фактор на ризик за рак на дебелото црево, бубрезите, панкреасот (поджелудочната жлезда), хранопроводот и ендометриумот […]

Препораки

Го јадеме секој ден а ги храни келиите на ракот – избегнувајте го

Знаеме дека е клучна намирница за стрес, за настанување на рак, како и за дебелеење, но шеќерот освен што штети за ова на организмот и треба да не се внесува или да се внесува минимално, исто така според најновите истражувања го храни ракот. Така покажуваат испитувањата на Универзитет во САД. […]

Препораки

Опасно – оваа храна е еден од најголемите причинители на рак

Голем број луѓе сакаат да јадат месо приготвено на скара. Многу истражувања покажале дека месото подготвено на овој начин лесно може да стане канцерогено, бидејќи за време на печењето отпушта опасно соединение на акролеин.Храната подготвена на скара може да предизвика рак на панкреас, цревата, желудникот и многу тегоби. Посебно се […]

Препораки

Оваа намирница го храни ракот а ние секојдневно ја јадете – ВАЖНО да се знае

Здравата исхрана е многу важна и ги убива ќелиите на ракот. Се конзумирање на штетните додатоци, само го храните ракот.Пациентите кои се лечат од рак не би требало да конзумираат благо.Променете го начинот на исхрана и ќе видите подобрување. Многу намирници кои ги внесуваме го хранат ракот како на пример: […]

Препораки

Со оваа билка буквално ќе изумрат ќелиите на ракот

Горчливата диња припаѓа на семејството тропски и суптропски билки, а ја има во Азија и Африка. Позната е по плодот, кој се смета за еден од најгорчливите во светот, но она што е помалку познато е дека е еден од најпознатите.Многу е лековита, ги убива ќелиите на ракот, а тоа […]

Препораки

Докторите во Германија со овој зеленчук лекуваат рак – третманот трае кратко

Во Германија докторите лекуваат рак со зеленчук кој сите го јадеме. Се работи за модриот патлиџан кој има фитохемикалии во себе кои се нанесуваат како топли облоги.Тој има состојки кои прават ќелиите на ракот во телото да пукнат. Најважното е дека не штети на здравите ќелии. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно […]