Tag: ракија

Препораки

Помага за многу болести – Зошто да пиете блага ракија + рецепт за подготовка

Варената ракија се користи како лек против грип, настинка, воспалено грло и други болести. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: […]

Препораки

Во Македонија често се пие ракија – Кога е корисна кога штетна

Ракијата традиционално ја прават многу македонски семејства, лековита е и се препорачува во мали количини. Во мали количини се шират крвните садови, па се намалува и притисокот.Добра е за луѓе со притисок, на ден една до две мали чашки. На ден се употребуваат до 100 грама, а повеќе го зголемува […]

Повеќе

Блага ракија – напитокот на зимата, ги брка болестите

Во многу краеви кај нас варената ракија се користи како лек против грип, настинка, воспалено грло и други болести. Се става шеќер во лонец и се меша на оган, па кога ќе добие боја како карамел, се додаваат ракија и вода. Се остава да зоврие и се служи топло. Повеќе […]

Препораки

„Фрлете“ ги кремите – Домашен природен лек за реума и воспаленија

Народната медицина вели дека овој лек помага за воспаленија, болки во коските и зглобовите и реума. Напомена: Овој природен лек не е дозволен за лица под 18 години. Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и терапијата пропишана од доктор! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Рузмарин за раст на коса Печурки […]

Десерти

Шумадиска торта со ракија – Додаток кој ја прави посебна

Традиционална торта од Шумадија, поинаква од се што сте пробале до сега. Вака се подготвува една од највкусните торти: Уживајте во овој сладок специјалитет! Повеќе десерти на Gotvi.mk: Домашни крем банани – вкусот на детството Бомбици на кои им нема замена Бомбици со дуња и кокос Вкусна обланда со плазма […]

Десерти

Шумадиска торта со ракија

Оваа торта е традиционален десерт од Шумадија, а за нејзиниот вкус се зборува на далеку…   Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за […]

Tips & Tricks

Македонците знаат што пијат: Со овој пијалок бидете ѕвер во кревет

Кој вели дека треба да се консумира виски, за да ни паднат предрасудите и да бидеме отворени во кревет.Верувале или не, пијалокот кој е најпопуларен и во Македонија и на Балканот, не прави ѕверови во кревет. Ракијата е особено важна за мажите кои што страдаат од чест проблем со прераната […]

Повеќе

Би пробале ли “Путиновача” ракија?

Жителите на селото Хаџинце во југоисточна Србија донеле одлука името на селото да го сменат во Путиново, во чест на рускиот претседател.Старото име на селото поттекнува од времето на турските власти и на локалните жители никогаш не им се допаѓало. После гласањето, селаните една недела работеле на новиот знак на […]

Повеќе

Македонците ја обожаваат: Зошто е добро да се пие ракија?

Консумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината. Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи, но и да ве ослободи од стрес. Доколку пиете во […]

Забава

ФОТО: Српската пејачка се повлече од естрадата за да прави ајвар и ракија

Милица Његомир, ќерка на познатата Мерима Његомир, се повлече од естрадата. Се повлеков на село. Сега правам ајвар, џем, печам ракија. Таму е феноменално, да видите само како опуштено се облекуваат моите соселани, изјави Милица. Работам се уште, но во позадина. Напишав некои песни, па ќе видиме дали ќе го […]