Tag: разлика

Повеќе

Разлика меѓу сончаница и топлотен удар – Едното може да убие, како да се заштитите

Овие денови е претопло, Македонија во портокалова фаза. Внимавајте бидејќи болниците се полнат, а топлотниот удар има симптоми како сончаница, но може да ве убие. Се препорачува да не се излегува до 17 часот, да се носи лесна и светла облека, да се пие многу вода и течности, да се […]

Повеќе

Вечната дилема: Која е разликата меѓу омлет и кајгана

Вечната дилема за многумина е што е разликата меѓу кајгана и омлет. Кога се кршат неколку јајца во тава со сол, се матат со вилушка, тоа е кајгана. Воедно важи за еден од наједноставните појадоци. Кајганата не е еднолична, се гледа и белката и жолчката во неа. За омлет во […]

Препораки

Една шолја и веднаш ќе има разлика – За имунитет, против дијабет и стрес

Направете чај за подобрување на општата здравствена состојба на телото. Овој чај е добар за воспаленија и инфекции, за имунитет, за добро варење на храната, за кожата и превенција од дијабет. Има и антидепресивни својства. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и лекарствата препишани од доктор. Прочитај повеќе […]

Tips & Tricks

Која е разликата меѓу жолтите и белите јајца? – кои се поздрави?

Сите знаеме дека постојат жолти и бели јајца, а еве која е главната разлика меѓу нив. Еве кои се поздрави, кои треба да ги јадете почесто и кои се поделотворни. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: […]