Tag: разладување

Tips & Tricks

Едноставен трик: Еве како да разладите шише вино за три минути

Имате изненадни гости или од било која друга причина сакате на брзина да разладите вино. Сомелиерот Брајан Меклинтик има неколку совети околу тоа.Покрај мраз и вода, потребна ви е уште една состојка – сол. – Наполнете голем сад со вода и мраз и додајте сол. Целото шише треба да биде […]

Tips & Tricks

Разладете го домот дури и ако немате клима – Ви треба само вода

Победете ја топлината со евтин трик ако немате клима дома. Пред вентилаторот ставете шише ледена вода или коцки мраз во сад.Нека дува кон нив и така ќе се чувствува леден воздух.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе […]

Десерти

Ајс кафе за разладување на жештините – Еве како да го направите (ВИДЕО)

Вистинска уметност на вкусови и послужување. Разладете се на горештините со оваа одлична кафе и десерт комбинација. Начинот на подготовка погледнете го во видеото: Use #TheTrendyBarista to get featured! #art @y.na__#coffeeschool#SlickBartender#coffee#lasvegas#coffeeshop#coffeecatering#instacoffee#coffeegram#coffeetime #coffeeaddict #кофе#coffeelovers#coffeeart#barista#coffeelife#coffeecup#love#baristaschool#food#espresso#latte#latteart#coffeelove#drinks#coffeebreak#baristalife#mixology#miami A post shared by The Trendy Barista (@thetrendybarista) on Aug 3, 2017 at 4:20pm PDT Повеќе рецепти […]

Tips & Tricks

ТРИК: Разладете вино за само 7 минути!

За брзо ладење на вино потребни ви се само кујнска крпа и седум минути. Тоа можете да го направите и со хартиени салфети, но мократа крпа се покажала како поефикасна. Ако ви дошле гости, а вие сте заборавиле да го разладите виното, со овој трик ќе го решите проблемот. Можете […]

Tips & Tricks

Разладете се со диња – Еве како да ја одберете најсочната

Летото е период кога сите сакаме да се разладиме со диња или лубеница, но најголемиот проблем е како да ја избереме најсочната.Еве неколку совети како да изберете сочна и блага диња: Сочната диња сјае, има силен мирис, златна боја и мрежички на неа. Исто така, дињата, колку е потешка, толку […]

Десерти

Разладете се со богат вкус: Сладолед со кокос и банана

Летото е време за разладување, а што може да не разлади поубаво од сладолед. Пробајте нов вкус со кокос и банана. Повеќе вести на Готви.мк Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема […]

Препораки

Леден коктел од цреши – освежително и здраво

Ако ви дојдат гости или сакате да ги изненадите најблиските, направете леден коктел од цреши и подгответе уживање за паметење 🙂 Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Како најбрзо се вадат семките од цреши и вишни? 240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во […]

Повеќе

ВИДЕО: За ова дејство на лубеницата не сте знаеле

Иако многумина од нас уживаат во јадењето на лубеница во летниот период за разладување, погледнете 9 причини зошто треба да јадете парче лубеница секој ден: Постојат најмалку 9 одлични причини. На здравје лубеница! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од лубеница Прочитајте колку […]

Tips & Tricks, Десерти, Посно и веге, Препораки

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Откако ќе ја пробате оваа освежителна овошна салата, таа ќе ви стане омилениот десерт за разладување во летните денови. Совет: Пред послужување, неколку пати превртете го садот за да се изедначи смесата и да се измешаат вкусовите. Уживајте! Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Природен сок со кој ќе се вратите со бронзен […]