Tag: равиоли

Видео, Главни јадења

Домашни равиоли по стар рецепт

Ако сакате малку да ја промените исхраната, обидете се со овој вкусен ручек. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни […]

Деликатеси, Препораки

Равиоли полнети со грав и чадена рикота, во супа од коприва и крцкава дива артичока

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Деликатеси, Препораки

Отворени равиоли со тиква, шампињони и путер од лешник

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Pastes, Tips & Tricks

Колку долго се варат раволи

Равиолите се вкусно јадење, а има правила и за варењето. Водата се посолува пред да зоврие,а се варат најмногу пет минути. Готови се кога ќе испливаат на површина. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата […]

Видео, Десерти

Равиоли од чоколадо (ВИДЕО)

Подгответе го овој необичен, но вкусен десерт… Начинот на подготовка погледнете го во видеото на Милица Михаиловиќ: Повеќе рецепти на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски […]

Главни јадења, Препораки

ВИДЕО: Рецептот на Џејми Оливер за здрави заби и коски

Равиоли со тиква и рикота сирење – специјалитет подготвен од страна на познатиот Шеф, Џејми Оливер. „Богати се со калциум и фосфор кои се круцијални за одржување на здравјето на коските и забите“. Од состојки, потребни ви се: 300 гр. брашно 3 јајца фолија за готвење 1 тиква 250 гр. […]