Tag: работа

Препораки

Ако седите со часови на работното место – Ова мора да го пиете за да немате болка и мака

Сите кои долго седат на работа знаат колку е напорно и тоа, колку може да имаат болки во врат или грб и во мускулите и колку проблеми се јавуваат со варење на храната. Ова се случува често при канцелариска работа, но има решение и тоа во кујната.Чајот од нане е […]

Tips & Tricks

Еве што треба да јадете ако работите канцелариска работа

Долготрајното седење е поврзано со зголемено чувство на глад, висок крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, воспаление и болки во зглобовите и мускулите. Сега е време за добри вести. Постојат многу работи кои можете да ги направите во текот на работниот ден како би ги избегнале негативните ефекти […]

Препораки

Ако со часови седите на работа и имате болки – пијте го ова место кафе и ќе исчезнат

Чајот од нане е исклучително здрав и вкусен и помага за многу болести. Се работи за долгогодишна билка која има етерични масла и витамини, со пријатен мирис, а особено и се полни листовите. Чајот од нане има сложен хемиски состав. Содржи танин, па затоа најдобро е да се вари во […]

Повеќе

Намалете ја нервозата и напнатоста: 3 техники кои моментално релаксираат

Немојте да дозволите тензијата која во текот на работниот ден сте ја насобрале на работа, да ви го расипе слободното време или следниот викенд. Обидете се да се опуштите со алтернативни техники како што се ароматерапија, музикотерапија или фитотерапија и нервозата ќе ја снема. Ароматерапија – Мирисот на четинарите релаксира […]

Tips & Tricks

Ве печат очите од канцелариска работа? – направете си гел дома

Направете гел со кој нема да ве печат очите по напорен ден на работа, пред компјутер или телевизор. Ви требаат 1 лажица билка за нега на очи, 1,5 дл ладна вода, 2 лажици желатин во зрно и 3 лажици бадемово масло. Се се меша и се нанесува околу очите. Повеќе […]

Повеќе

За сите љубители на чоколадо – оглас за работа од соништата

Компанијата, која е застапник за  бонбони и чоколади, и омилената Милка чоколадо, објави оглас за работа која воодушеви многумина.Имено се работи за работно место дегустатор, кој ќе ги пробува чоколадите и ќе го кажува своето искрено мислење за тоа што ми се допага а што не му се допаѓа кај […]

Повеќе

Сопственичка на ресторан му дала работа на бездомник: Две недели подоцна сфатила дека…

Во март 2016 година, бездомник залутал во ресторан во Минеаполис. Таму налетал на сопственичката Цесија Абигејл и ѝ побарал пари. „Зошто немаш работа“ – го прашала Цесија. „Знаеш дека на мене ништо не ми е дадено бесплатно?“ Бездомниот маж Маркус, ѝ објаснил дека колку и да сакал да се вработи, […]

Препораки

Цел ден седите во канцеларија и се дебелеете? – еве што да јадете

Ако вашата професија ви налага да седите на стол во канцеларија, тогаш треба да се придржувате по одредени начини на исхрана.За да ги ублажите негативните страни на седењето, постои решение. Научниците и испитувачите препорачуваат авокадо, зрнесто овошје, ананас, ореви, куркума, маслиново масло, зелен чај, риба. Треба да избегнувате масни и […]

Главни јадења

Работите пред компјутер? Ова е совршен ручек за на работа

Ако се мислите што да јадете додека сте на работно место, ова е решението за вас. Повеќе идеи за ручек на Готви.мк: Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Направете селска тава – одличен вкус со малку труд Гнездо од компири со селско месо Многу вкусно – потпечена тава […]

Повеќе

Еве каде да аплицирате за работа на брод – Се бараат келнери, готвачи, бармени, садомијачи и менаџери

Интернационална компанија чија дејност е комплетен хотелски менаџмент на луксузни бродови од прва и средна класа кои пловат низ вкупно 14 Европски земји по Рајна, Мајна, Мозел, Дунав, Рона, Сена и Гарон. Секој брод располага со капацитет  за сместување до 200 гости и 50 членови на екипажот. Крајниот рок за […]