Tag: пукање

Tips & Tricks

За тестото да нарасне убаво, да не пука и да биде меко – трикови за најубави пецива

Ова е супер корисен трик за тестото да ви биде вкусно и успешно.Никогаш не претерувајте со прашокот за пециво, зошто така може повеќе да нарасне тестото и да пукне. Секогаш се става и во загреана рерна, бидејќи тестата со прашок за пециво тоа го бараат. Секогаш во тестото моќе да […]

Tips & Tricks

Колбасите никогаш веќе нема да испукаат – само извалкајте ги во ова

Сите го сакаме вкусот на колбасите, супер се за со пиво и компири, но најголемиот проблем е при готвењето. Ако сакате да не ви пукаат и прскаат на сите страни, пред пржење во врело масло кратко ставете ги во врела вода и ставете ги во брашно. Верувајте трикот успева. Повеќе […]