Tag: пуканки

Препораки

Јадете пуканки често – Помагаат на телото

Пуканките се омилени на сите генерации, а многу важно да се знае е дека му помагаат на телото. Богати се со влакна и имаат малку калории, па здрави се и погодни за слабеење. Содржат натриум и немаат масти. Јадете ги без грижа на совест. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Видео, Десерти

Рецепт за чоколадни пуканки

Вкусни чоколадни пуканки, неодоливи грицки кои ќе ги правите постојано! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс […]

Препораки

Пуканките се многу здрави – Помагаат за слабеење и цел спектар болести

Пуканките се омилени грицки години наназад, ги сакаат и стари и млади, а многу се здрави, но малкумина знаат за тоа. Во просек, зрната пукаат кога ќе се дозтигне температура од 175 степени. Богати се со влакна и имаат малку калории, па здрави се и погодни за слабеење. Содржат натриум […]

Tips & Tricks

Со овој трик нема да ви остане неиспукана пуканка во тенџерето

Можеби звучи чудно но пуканките ќе бидат поубави ако пред да ги испржите на врело масло, ги ставите зрната кратко во ладна вода. Потоа избришете ги, па испукајте ги вообичаено. Ќе испукаат сите до едно. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да […]

Десерти

Супер грицки: Направете слатки пуканки

Пуканките сами по себе не се ниту слатки, ниту солени. Ако сме навикнале секогаш да ги посолуваме, не значи дека така мора секогаш да биде. Еве рецепт за вкусни, слатки пуканки… Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер […]

Tips & Tricks

Обични пуканки може да испукате и во микро – ова е тајната

Постојат пуканки кои се прават во тенџере, како и купечки пуканки за во микро кои не оставаат неред и садови. Сепак, и обичните пуканки може да ги испукате во микро, со мал трик. Треба само да ги ставите во хартиена кеса. Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и […]

Tips & Tricks

Пред да пукате пуканки потопете ги во вода – звучи чудно но еве зошто

Ако се припремате да гледате филм ќе ви бидат потребни и пуканки, а за да ви излезат совршени  еве што треба да направите:Пред да ги испукате, пуканките потопете ги 10 минути во вода па почекајте да се исушат. Благодарение на овој трик, пуканките ќе бидат покрупни од оние кои не […]

Видео, Десерти

Слатки „поховани“ пуканки, крцкави и неодоливи (ВИДЕО)

Рецептот кој ќе го освои срцето на секој љубител на слатки…   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со […]

Десерти

Домашно чоколадо со пуканки и кикирики

Лесни пуканки и вкусни кикирики во чоколадо ќе ве остават без здив. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за […]

Tips & Tricks, Видео

Снег од пуканки, портокали како лампиони – новогодишна магија со храна

Тимот на Џејми Оливер ве советува како да направите совршени декорации во магијата на Нова Година и празниците. Портокали и цимет како лампиони, пиканки како снег. Искористете ја храната за домот да блесне во новогодишно руво. Повеќе на Готви.мк: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]