Tag: пукаат

Tips & Tricks

Колбасите нема да пукаат – Нема веќе да се горите и да ја валкате кујната

Ако сакате пржените колбаси да не ви прскаат при готвењето, има решение за маката. Пред пржењето ставете малку брашно, извалкајте ги  и така нема да пукаат. Пробајте за да не се горите и да немате нервози. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од […]

Повеќе

Годинава нема нервози – Вака сварете ги јајцата без ниедно да пукне

За Велигден се вапцаат јајца, а многу домаќинки мака мачат со варењето, при кое им пукаат јајцата. За да немате проблем годинава, додадете две лажици оцет во водата во која ги варите велигденските јајца. Варете ги полека на тивок оган. Извадете ги од ладилник само неколку минути пред варењето. Повеќе […]

Tips & Tricks

Вака колбасите веќе нема да пукаат – нема дамки и изгореници

Ако сакате колбасите да не ви прскаат пржењето на масло, ви треба мал трик. Земете ги и извалкајте ги во малку брашно. Така нема да прскаат. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која […]

Tips & Tricks

Никогаш веќе нема да ви распукаат виршлите при варење – има една „цака”

Кога вариме виршли најголемиот проблем кој може да се појави е токму пукањето на истите.Така, тие ја губат естетиката и со нив не може да декорирате убаво. Сепак, постои лесен трик никогаш повеќе да не пукнат. Се што треба е да ги варите на пареа, наместо во вода. Ако веќе […]

Tips & Tricks

ТРИК: Домаќинки вака сварете ги велигденските јајца за да не ви испукаат

За Велигден се вапцаат јајца, а многу домаќинки мака мачат со варењето, при кое им пукаат јајцата.За да немате ваква мака, направете мала дупка со игла во јајцето, со што ќе се намали притисокот. Јајцата ставете ги во топла вода пред таа да зоврие. Варете ги полека на тивок оган. […]

Повеќе

Сите ги сакаме но дали го знаете ова: Како пукаат пуканките?

Пуканките се омилено мезе, грицки и забава за многумина, но она што е најинтересно за ни, освен одличниот вкус, е тоа како настануваат.Тие настануваат со печење н зрна пченка која поради притисокот и топлината, на околу 200 степени, пука, а скробот одвнатре го формира белиот дел од пуканката, кој е […]