Tag: прочистување

Повеќе

Сок за прочистување на телото – Ја јакне крвта

Направете си напиток наутро за чистење на телото и јакнење на крвта. Ви требаат 1 килограм цвекло и 500 грама моркови, 1 лимон, 2-3 портокали, 2 зелени јаболка како и 200 грама мед природен. Се лупат цвеклото, јаболката и морковите и се сечат на мали делови, па се цедат. Се […]

Препораки

Не ги фрлајте лушпите од ореви – Направете лек за прочистување на крвните садови

Речиси сите правиме иста грешка и ги фрламе лушпите од оревите, иако можат да ни бидат од голема корист. Направете си напиток з апрочистување крвни садови.Измелете 40 лушпи од орев и добиената смеса прелијте ја со пола литар вотка. Нека стои смесата седум дена. Пијте секој ден од напитокот една […]

Препораки

Напиток за прочистување на телото – ги исфрла сите отрови

Направете напиток со кој ќе го прочистите своето тело со само неколку голтки. Ви требаат 4 шолји вода, 2 парчиња рендан ѓумбир, мед и лимон како додатоци по желба. Се лупи ѓумбирот и се сече, па се става во врелата вода и се вари 20 минути. Се цеди чајот и […]

Tips & Tricks

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Измешајте ги овие 4 состојки и ќе ги прочистите цревата

Повеќе од 50 милиони луѓе во светот имаат проблем со цревата кои се однесуваат на здравјето на дебелото црево. Додека некои од проблемите се релативно мали како главоболка, акни, поспаност, замор и некои други посериозни се колитис, запек, Хронова болест, синдром на раздразливи/нервозни црева. Gotvi.mk Ви препорачува одличен природен рецепт […]

Tips & Tricks, Повеќе

ПРИРОДНО: Рецепт со кој ќе ги прочистите бубрезите од отрови

Многу токсични материи може да предизвикаат заболување на бубрезите, уринарниот тракт и бешиката, а овој пијалак може да ви помогне да ги прочистите. Бубрезите се еден од највиталните органи во нашиот организам. Тие секојдневно филтрираат над 200 литри крв како би ги елиминирале штетните материи кои ги внесуваме во организмот. […]