Tag: протеини

Повеќе

Секогаш комбинирајте природен сок вака

Цедените сокови се многу вкусни, но има само еден проблем со нив. Имено, тие имаат шеќер од овошјето, но немаат ни малку влакна од кората или лушпата. Тоа значи дека цеден сок го зголемува нивото на шеќер и не изгладнува. Затоа комбинирајте овошје со протеини. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Главни јадења

Рецепт за високопротеински леб

Вкусен протеински леб кој ќе ве засити. Добар апетит! Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]

Предјадења

Протеински шејк за Добро утро

Направете протеински шејк кој е вкусен.       Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиКинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено мешано […]

Meat

Колку е здраво говедското месо

Говедското месо се користи за многу рецепти, а важно е и колку е здраво. Има многу масти во себе, а говедското е и добар извор на протеини, само трудете се да го подготвувате без многу маснотии.Секогаш купувајте домашно или органско месо. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети […]

Салати

За витко тело: Протеинска салата со леблебија и пченка спремна за 5 минути

Сјаен избор за оние кои сакаат да го доведат своето тело во топ форма. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: […]

Повеќе

Најздравата напивка на светот ја фрламе, а служи како лек со векови

Оваа напивка е моќен чистач на црниот дроб, а чист црн дроб е клуч за добро здравје! Дали дома правите сирење, кефир или јогурт и ја фрлате течноста која останува после цедењето? Веќе не го правете тоа, бидејќи сурутката е древен лек. Дека сурутката е вистински лек доказ е и […]

Повеќе, Препораки

Ова се први знаци дека ви фалат протеини во исхраната – Помогнете му на телото

Протеините се многу важни во исхраната кои учествуваат во изградбата и оформувањето на мускулната маса, како и во согорувањето на вишокот килограми и масти. Први симптоми кои укажуваат дека ви недостасуваат протеини во исхраната се: Настинки кои траат необично долго. Всушност, протеините помагаат за имунитет, па ако имате често настинки, […]

Tips & Tricks

Зошто сурутката стана толку популарна напивка?

По состав е слична на мајчиното млеко, проверете колку здравје нуди оваа напивка. Сурутката е намирница која е богата со калиум, натриум, фосфор, цинк, железо и бакар. Од витамини изобилува со Б2, Б5 и Б6, а богата е и со белковини. Многу спортисти ја користат бидејќи е непресушен извор на […]

Видео, Десерти

Како да направите здрави ПРОТЕИНСКИ палачинки на повеќе начини?! (ВИДЕО)

Пробајте ги следниве четири начини за правење на овие популарни палачинки. За секој рецепт потребни ви се банани и јајца. На видоето во прилог погледнете ги рецептите за класични банана палачинки, боровница-банана палачинки, палачинки со црно чоколадо и палачинки со цимет. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење […]

Повеќе

Проверете зошто ја нарекуваат липосукциска диета, резултатите се неверојатни!

Не е хируршки зафат, а ефектите се исти како кај липосукција. Липосукциската исхрана не подразбира агресивни мерки кои вклучуваат гладување. Таа се разликува индивидуално, а базирана е воглавно на намирници од протеинско потекло. Доручекот се базира на внес на вода во организмот и тоа на празен стомак, вклучувајќи и лимон […]