Tag: промена

Повеќе

Наутро кафето заменете го со чаша вода – Телото ќе доживее голема промена

Верувале или не, иако звучи необично, за вашето тело да се разбуди брзо наутро, ви треба вода, а не кафе. Ако се напиете чаша вода само што станете на гладно срце, вашето тело ќе почне побрзо да функционира, бидејќи и блага дехидрација го заматува умот и телото. Ќе се расоните […]

Препораки

Периодов има многу пресврти со времето – Вака справете се со тегобите

Периодов има чести промени на времето. Од сонце до дожд, па и снег на планините. Невреме, па пак сонце. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето. Времето носи вируси, мачнини, главоболки, инфекции. Овие намирници го јакнат имунитетот и помагаат за да поминете полесно низ промените на […]

Повеќе

Искористете го сонцето, следи драстична промена за продолжениот викенд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од два до осум, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје претежно сончево со слаб северен ветер. Температурата ќе се движи од шест до 26 […]

Повеќе

Се враќа сонцето – од утре нова промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува повременo засилен претежно северен ветер пред се вдолж Повардарието и кон исток. УВ индексот ќе има вредност 7.Утринската температура ќе се движи од девет до 17 степени, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево […]

Повеќе

Што не чека по дождот? – временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено во источните делови и долж Повардарието. УВ индексот ќе има вредност 8.Утринската температура ќе се движи од 9 до 16 степени, а дневната од 25 до 34 степени. Во Скопје ќе […]

Повеќе

Еве што не чека по заладувањето – временска прогноза

 Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 8 до 16 степени, а максималната температура ќе биде од 23 до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време со температура до […]

Повеќе

Високи температури па невреме – еве што не очекува денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, повремено облачноста ќе се зголемува и ќе има локална појава на дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер.Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната температура од 30 до 37 степени. Во Скопје ќе биде […]

Повеќе

Промена на времето, од пекол во долги ракави – до кога ќе врне?

Променливо облачно и свежо време ќе преовладува во Македонија. Претпладне во јужните делови се уште ќе има локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен и североисточен ветер.Минималната температура ќе се движи од 10 до 18 степени, а максималната од 19 до 26 степени. УВ индексот ќе биде 6. Во […]

Повеќе

Денеска пеколно топло – попладне невреме и разладување

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе настапи нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи. Локално ќе има услови за појава на невреме.Утринската температура […]

Повеќе

Температурите ќе растат се менува времето

Според УХРМ, времето ќе биде променливо облачно и посвежо со кратки сончеви периоди попладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.Во понеделник и вторник ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а од понеделник дневните температури ќе бидат во пораст. Повеќе на Готви.мк: Царот на овошните сокови: […]