Tag: проблеми

Препораки

Што треба да јадете при проблеми со жолчката?

Сите оние кои имаат проблеми со жолчката, треба да внимаваат со исхраната. Јадете храна со селен и бакар, цинк и многу витамини Ц. Јадете свежо овошје и зеленчук. Јадете цвекло и артичока, брокула, зелка и кајсии. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво […]

Препораки

Ако имате чувствителна кожа – Телото ви покажува кој витамин ви недостига

Телото само покажува кои витамини ни недостасуваат. Ако имате осетлива кожа, тогаш ви фали цинк. Добри извори се јаткасти плодови, семки, житарки, сардина. Јадете и црвено месо да се решите од проблемот. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер […]

Tips & Tricks

Никогаш не го јадете и пијте ова пред да одите на плажа – Ќе имате проблем со стомакот

Ако одите на плажа, постојат нешта кои не треба да ги јадете и пиете за да немате проблеми со стомакот, бидејќи во комбинација со сонцето и пеколот се фатални. Никогаш не пијте газирано, не џвакајте мастика, не јадете благо и многу сол и млеко. Вака нема да имате проблем. Прочитај […]

Препораки

За холестерол и висок притисок – Овој чај е дар од Бога

Чајот од шипка е многу здрав и корисен и помага за големиот проблем со холестеролот. Има многу витамин Ц, има антиоксиданси, прав избор е за снижување висок притисок и холестерол. Помага и за болки во стомакот, а се препорачува и за детоксикација. Пијте го често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за […]

Препораки

Слабост, проблем со нервите, губење апетит – ако ви фали овој витамин ќе имате големи проблеми

Витаминот Б12 е многу важен и помага за многу состојби, а ако ви недостига во телото, доведува до проблеми. Недостатокот води до слабост, не можност за празнење, губење апетит, проблеми со нервите, дури и депресија. Неопходен е за квалитетни крвни ќелии и за нормално функционирање на нервниот систем. Го има […]

Препораки

Ова масло може да помогне за повеќе кожни проблем – Ви требаат 2 природни состојки

Ако имате кожен проблем како рана или изгореница, сè што ви треба се неколку состојки за да подготвите сами масло во кујната кое го решава секој проблем. Ви требаат само маслиново масло и кантарион. Моќна комбинација која ја регенерира кожата. Земете децилитар маслиново масло и ставете една лажица кантарион во […]

Повеќе, Препораки

Ова се први знаци дека ви фалат протеини во исхраната – Помогнете му на телото

Протеините се многу важни во исхраната кои учествуваат во изградбата и оформувањето на мускулната маса, како и во согорувањето на вишокот килограми и масти. Први симптоми кои укажуваат дека ви недостасуваат протеини во исхраната се: Настинки кои траат необично долго. Всушност, протеините помагаат за имунитет, па ако имате често настинки, […]

Препораки

Спречува опаѓање на косата, го јакне имунитетот и помага за стрес и депресија – Јадете го често

Сусамот е многу корисен и здрав, па затоа треба да го консумираме колку е можно почесто. Сусамот го регулира нивото на маснотии во крвта, помага за подобрување на имунитетот и се препорачува при умор, депресија или голем стрес. Исто така, делотворен е и за брзо празнње на цревата, како и […]

Препораки

Го препорачуваат и доктори и кулинари: Ориганото е лек

Има милион причини зошто е корисно и здраво да се јаде оригано. Оваа билка е ценета од докторите како и од кулинарите.Најмногу се користи на Медитеранот од каде и потекнува, а делува против воспаленија на дишните патишта, главоболка, настинка, и грип. Помага и добро да се свари храната. Служи и […]

Препораки

Есенско богатство: Зошто треба да јадеме дуњи?

Од октомври до декември се шири опоен мирис на дуњи – овошјето со златна боја, хранливи и здрави состојки и супер вкус.Се смета за симбол на плодноста, Французите дури прават сирење од неа, а посебно овој специјалитет го јадела Јованка Орлеанка. Потекнува од Анадолија има многу витамин Ц, каротен, витамини […]