Tag: притисок

Препораки

Ако патите од висок притисок јадете го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, помага и за голем здравствен проблем. Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како сок. Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање на сок од […]

Препораки

Овошка која ги опушта крвните садови – Се бори со висок притисок

Ако имате проблем со висок притисок решението е во овошје со вкусен и киселкаст вкус, а тоа е лимонот. Има многу калиум, магнезиум во себе и така ги опушта нашите артерии. Исто така, ги јакне крвните садови. Јадете лимон или пијте лимонада почесто ако имате мака со притисокот. Повеќе Готви.мк […]

Препораки

Овошје кое помага за намалување притисок

Овошјето многу делува на крвниот притисок. Ако сакате да го намалите притисокот, се препорачува во текот на денот да консумирате кајсии, киви, манго, праски и диња. Јадете и лубеница, авокадо, папаја, калинка, суво грозје и грозје. Од друга страна сокот од портокал го зголемува притисокот. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, […]

Препораки

Помага за намалување на притисокот – Делува подобро од апчиња

Ѓумбирот се користи  и е познат илјадници години, а многу помага. Лековитите својства му се последица на количините витамин Б, Ц и фолна киселина, калиум, магнезиум.Се препорачува за висок притисок. Тој е најсилното природно средство за висок притисок. Ги опушта крвните садови и ја разредува крвта.   Повеќе поврзани рецепти […]

Препораки

Лек за висок притисок – Вкусен сок ја решава долгогодишната мака

Цвеклото е освен што е вкусен зеленчук, помага и за голем здравствен проблем, а тоа е притисокот. Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици особено како сок. Долгото консумирање на сок од цвекло може да значи крај на маката. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Препораки

Направете моќен лек за притисок со компири

Компирот е една од највкусните и најзастапени намирници ширум светот и кај нас. Компирот е познат по лековитите својства, помага за срцето и крвотокот. Со него се прави моќен лек за притисок. Варете кора од 4-5 компири 15 минути, во 600 милилитри вода и секој ден испијте по 1-2 шолји […]

Препораки

За висок крвен притисок – Причини да користите цвекло

Цвеклото е многу здраво и корисно и помага за разни болести. Го намалува ризикот од хипертензија и висок крвен притисок, како и за варење на храната. Помага и за оние кои имаат голем физички напор како спортисти. Има витамини А, Б1 и Б6 како и Б12 и Ц. Поврзани вести […]

Tips & Tricks

Домашен и вкусен лек – Една чаша помага за висок притисок

Само една намирница многу помага да се ослободите од високиот крвен притисок. Тоа е морковот. Морковот во себе има 2,8 грама хранливи влакна во 100 грама, и 320 милиграма калиум. Два пати дневно пијте сок од морков за висок притисок. За подобар вкус може да му ставите и засладувач. Повеќе […]

Препораки

Овошје за намалување на висок притисок – Ќе ви помогне како апче

Овошјето многу делува на крвниот притисок. Ако сакате да го намалите притисокот, се препорачува во текот на денот да консумирате кајсии, киви, манго, праски и диња. Јадете и лубеница, авокадо, папаја, калинка, суво грозје и грозје. Од друга страна сокот од портокал го зголемува притисокот.   Повеќе вести на Готви.мк:Рости […]

Препораки

Јапонска техника која ја користи цел свет – вака спасете се од високиот притисок

Оваа техника доаѓа од Јапонија, ви треба само вода, а ќе се спасите од високиот крвен притисок. Станете и на празен желудник испијте 4 шолји млака вода од 160 милилитри, а пред тоа убаво измијте ги забите. Потоа не јадете и не пијте 45 минути, а по 45 минути нормално […]