Tag: природен

Повеќе

Пак ќе се прска против комарци – Еве природен рецепт против здодевните инсекти

Градот Скопје од денеска до 1 септември ќе го реализира петтото прскање против комарци ова лето. Иако на некои не им сметаат убодите од комарците, постојат луѓе за кои тоа е голема работа. Конзумирањето на витамин Б1 е вистинската работа за тие луѓе. Витаминот Б1 или таминот, е важен минерал […]

Tips & Tricks, Повеќе

Справете се со досадните комарци – Едноставен начин со кој чешањето исчезнува

Читател на Готви.мк ни испраќа евтин и едноставен рецепт со кој инстантно ќе се ослободите од досадното и болно чешање предизвикано од убодите од комарци. Тој вели дека летово на едно од туристичките места се здобил со над 25 убоди од комарци. За да го спречи чешањето уотребил само една […]

Повеќе

Природен сок кој го убива уморот

Направете природен и вкусен сок во вашата кујна кој ќе ве држи будни и буквално ќе го убие вашиот умор. Повеќе вести на Gotvi.mk: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 […]

Tips & Tricks, Повеќе

Имате брадавици – Еве го лекот!

Иако брадавиците не претставуваат никаква сериозна болест, сепак тие не изгледаат убаво и како по правило се наоѓаат на некое видливо место. Ви откриваме некои стари, бабини што е најважно природни начини за нивно лекување: Млеко од смоква Млекото или сокот од смоквата е стар лек со кој порано луѓето […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ова сигурно не го знаете: Како да препознаете природен мед?

Со помош на овие неколку трикови со леснотија ќе препознаете вистински природен мед. Не наседнувајте и внимавајте бидејќи се работи за една од најздравите намирници на светот. 1.Читањето на составот на теглата мед е чекор кој помага при избор на квалитетен чист мед кој во себе не содржи адитиви. Произведувачите […]

Tips & Tricks

Патите од главоболка? Фрлете ги апчињата – со една намирница болката може да исчезне

Доколку сте во онаа категорија луѓе кои често патат од главоболки, тогаш обидете да си помогнете со природен лек, наместо да пиете апчиња. Ви треба само нане кое може да го употребите на различни начини.Земете две кесички нане за чај и ставете ги под очите. Така држете ги десетина минути. […]

Tips & Tricks, Повеќе

И Маријана го препорачува: Природен сок со кој ќе се вратите со бронзен тен од плажа

Рецептот кој на 14.06.2016 година го објави Готви.мк со препорака и од заводливата водителка и лото девојка Маријана Станојковска. Маријана во интервју за магазинот „Сцена“ кој се емитува на ТВ Нова ја откри својата тајна за здраво сончање и чоколаден тен после летните одмори. Покрај тоа што треба да внимаваме […]

Повеќе

Измешајте кафе и маслиново – рецепт за пилинг за нега на усните

Кожата на усните лесно се суши и испукува, па често знае да ви се направат рани на кои ниеден кармин не изгледа добро. Токму затоа, добро е повремено да правите брз пилинг со кој ќе го вратите сјајот на вашите усни и ќе изгледаат полно, здраво и сочно. Доволно е […]

Повеќе

Комарци? Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето

Со доаѓањето топлото време доаѓаат и комарците. Имено, кога размислуваме за песочните плажи и долгите топли денови секако ќе се сетиме и на досадните суштества кои зујат и не будат. Иако иако на некои не им сметаат убодите од комарците, постојат луѓе за кои тоа е голема работа. Конзумирањето на […]

Tips & Tricks, Повеќе

Сезона на комарци: Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето

Со доаѓањето топлото време доаѓаат и комарците. Имено, кога размислуваме за песочните плажи и долгите топли денови секако ќе се сетиме и на досадните суштества кои зујат и не будат. Иако иако на некои не им сметаат убодите од комарците, постојат луѓе за кои тоа е голема работа. Конзумирањето на […]