Tag: придобивки

Препораки

Суви сливи – здравствени придобивки вредни злато

Сувите сливи се дар од Бога, тие се лек за тешки болести како дијабетес и проблеми со масти во крвта.Сувите сливи ја регулираат работата на цревата, помагаат за намалување на холестеролот, како и намалување на шеќерот во крвта. Почесто користете ги сливите. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Таа секој ден јаде печени лушпи од јајца – ќе се шокирате!

Оваа жена секој ден пече лушпи од јајца и ги јаде.  Затоа, нареден пат кога ќе спремате и вие јајца, имајте го ова на ум.Лушпите имаат витамини А, Б12, калциум, цинк. Во лушпата има дури 90 отсто калциум кој ни ги зајакнува коските и мускулите. Еве како да направите оброк […]

Препораки

Дали млекото дебелее? Еве го одговорот

Оваа намирница не влијае на дебелеењето на телото. Може да ја консумирате без да се грижите дека ќе накачите килограми. Млекото само по себе не содржи многу калории и е одлично и за доцните часови. Има триптофан, аминокиселина која помага и побрзо да заспиете. Оваа аминокиселина исто така многу влијае […]

Препораки

Ориганото како лек – придобивки од омилениот вкус

Ориганото е незаобиколен дел од многу јадења. Пица, лазањи, канелони, компири, грчка салата… не одат без овој додаток, кој освен што дава посебна арома е и многу здрав.Ориганото на телото му дејствува речиси како антибиотик. Овој зачин помага за проблемите со дигестивниот систем, грчеви, ослободување од гасови. Исто така, го […]

Препораки

Македонска трпеза не оди без тавче гравче: Здравствени придобивки од гравот

Македонската трпеза никако не може да помине без вкусно гравче. Манџа или гравче тавче, навистина не е важно, сите уживаме во овој традиционален рецепт кој освен што има супер вкус, исто така и е исклучително здрав.Гравот е богат со антиоксиданси кои се сојузници во борбата против ракот, а исто така […]