Tag: прибор

Tips & Tricks

Светнете го сребрениот прибор за јадење – Ви треба фолија и една намирница

Ако сакате да го светнете сребрениот прибор за јадење, ви треба само фолија. Земете поголеми парчиња фолија, па направете полутопка. Внатре ставете сода бикарбона и вода како паста. Ставете го во тоа сребрениот прибор и убаво истријте. Потоа измијте со вода. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО […]

Tips & Tricks

За накитот, кожните чевли и приборот за јадење – Евтина намирница полира подобро од скапо средство

Ако сакате блескав накит, сребро, обувки и кожа, ви треба само една намирница од кујната, која знаеме често да ја фрлиме, без да сфатиме колку е корисна и важна, како и практична за нас и секојдневието. Ви треба кора од банана. Сама по себе е многу здрава и со многу […]

Tips & Tricks

ФОТО: Често грешиме – еве како треба да стои приборот на маса

АКо сакате вашите гости да ги пречекате со сите нишани, ви помагаме со фотографија за тоа како правилно се реди приборот на маса. Еве како треба да биде наредена масата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето […]

Повеќе

Бон-тон за во ресторан: Задоволни сте од услугата? – направете го ова

Кога сме во ресторан, постојат правила како треба да се однесуваме, како и можности преку приборот за јадењето да покажеме колку сме задобволни од услугата, или пак колку не сме задоволни од неа. Доколку седнавте во ресторан каде келнерите биле услужливи и сте биле задоволни од услугата, тогаш оставете го […]