Tag: пржење

Meat, Tips & Tricks

Колку време се пржи секој вид месо – Трикови со кои нема да се распаѓа и лепи

Ако сакате совршено пржено месо треба да ги знаете овие трикови. Пилешкото и мисиркино месо се печат 7-8 минути на умерен оган. Се вртат за рамномерно да се испечат. Свинското се пржи 10-11 минути, , како и говедското. Потребни се 10 минути за телешкото месо. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со […]

Tips & Tricks

 Најважното правило при пржење во фритеза – Плус грешки кои најчесто ги правиме

Ако имате фритеза дома, ви нудиме златни правила за совршено пржење. Важно е пред се фритезата да е секогаш добро сочувана и чистена редовно, како и маслото да е со добар квалитет. Температурата пред самото пржење треба да е 160-180 степени. Најважното правило е соодносот меѓу маслото и намирниците кои […]

Tips & Tricks

Маслото за пржење компир нема да потемни – Додадете му го ова

Маслото во кое пржите компир нема да потемни и ќе може пак да се употреби. Има мал трик.Во него ставете малку лушпи од јајце. Тие ќе спречат да потемни и ќе може безбедно повеќе пати да се користи.   Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: […]

Tips & Tricks

Генијален трик за крцкав компир: Еве под кој агол треба да го сечкате

Пробајте го овој трик и уживајте во вкусни пржени компири…Британските студенти од Универзитетот Есекс и Самуел Вајтбред развиле метод кој дава совршено пржени компири. Земајќи ги просечните мерки на еден компир, пресметале под кој агол треба да се сечка за да испадне максимално крцкав. Заклучиле дека треба да се сече […]

Meat, Tips & Tricks

Премачкајте го пилешкото со ова пред пржење – Ќе биде сочно, меко и со арома

Пилешкото месо е вкусно и се прави во различни комбинации, а има трик како да биде сочно и вкусно. Се премачкува со лимонов сок пред да се пржи. Верувајте ќе биде сочно и меко. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт […]

Tips & Tricks

Не ја правете оваа грешка кога пржите месо – ќе биде жилаво

Кога пржите месо, никогаш немојте да го ставате месото ладно во тавата со врело масло. Имено, така ризикувате месото да биде жилаво и непечено внатре, а испечено само горе. Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна […]

Meat

Секое месо се пече и спрема различно – вака ќе го имате најсочното

Ако сакате совршено пржено месо треба да ги знаете овие трикови. Пилешкото и мисиркино месо се печат 7-8 минути на умерен оган.Се вртат за рамномерно да се испечат. Свинското се пржи 10-11 минути, , како и говедското. Потребни се 10 минути за телешкото месо. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Нема веќе неред и масни дамки: Вака маслото нема да прска во тава

Сите знаеме колку е напорно, колкав проблем е прскањето на маслото од тава и колку создава неред и нечистотија. Сепак, има лесен начин како да не треба да чистите по пржењето во тава. Се што треба е само еден трик. Ставете малку сол во маслото и верувајте ќе го сведете […]

Tips & Tricks

Вака маслото нема да прска при пржење – лесен трик со кој нема мачно чистење

На сите најголем проблем кога пржиме нешто ни е прскањето на маслото. Нередот, дамките кои тешко се вадат создаваат главоболка и нервоза, но сепак може да го спречите ова. Се што ви треба е во загреаното масло пред пржење да ставите малку со, па така помалку ќе прска. Прочитај повеќе […]

Tips & Tricks

Зеленчукот никако не го пржете вака – трик за вкусен ручек кој и готвачите го кријат

Ако сакате правилно да го варите зеленчукот и да му ја задржите бојата и витамините, знајте неколку трикови. Најубаво е да се употребува за варење супа за хранливите состојки макисмално да се искористат. За да ја задржи бојата треба да се вари во што е можно помалку вода и маснотија. […]