Tag: препораки

Препораки

Многу лековит а брзо се прави – Чај од листови од смоква

Направете си дома чај од листови смоква, кој многу помага. Ви треба литар вода и не повеќе од 3 добро измиени листови смокви. Се ставаат во ладна вода, се ставаат на оган и потоа по 15 минути варење откако водата ќе зоврие се трга и процедува течноста, Се пие три […]

Препораки

Прво се става шеќер и не се меша кога ќе зоврие – Најголемите грешки со кои кафето губи вкус

Сите сакаме вкусна шолја кафе особено за расонување наутро, а многумина не можат ни да си го замислат денот без кафе. Имено, постојат и грешки кои го уништуваат вкусот на кафето.  Премногу мешање на кафето го убива вкусот, а  ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто […]

Tips & Tricks, Препораки

Видео: Што се случува ако јогуртот не се чува во фрижидер?

Во пресрет на летото и високите температури, важно е да бидеме сигурни дека производите што се склони кон расипување и што се осетливи на температурни разлики имаат најдобар квалитет, а со тоа не сме изложени на никаков ризик од нивно консумирање. Ова е особено важно за свежите производи, но и […]

Препораки

Здрав чај за слабеење – топи сало за кратко време

Направете рецепт за слабеење од здрави состојки. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Препораки

Само три грама од оваа билка – дијабетесот станува минато

Ако и вие мака мачите со дијабетот кој е се пораспространета појава, потребно е да земате една моќна билка која го намалува ризикот од проблемот. Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот. Истражување покажало […]

Препораки

Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Сите ги фрламе листовите од јагодите и се насладуваме само со плодот, а не знаеме колку се здрави и каква грешка правиме.Имено, тие имаат повеќе витамин Ц, отколку во самиот плод на јагодата. Од нив може да си направите чај кој го чува нервниот систем, помага против стрес и нервоза, […]

Препораки

Лек за сите кои патат од проширени вени – Руски рецепт кој раствора тромб

Овој лек навистина помага за проширени вени и тромб, проблеми со кои се соочуваат многумина од нас.Ви требаат само 250 гр. лук и 15 лимони. Се меле исчистениот лук во блендер, па се додаваат и добро измиените лимони со кора. Заедно се блендираат и се става се во стаклена тегла. […]

Препораки

Намирници кои се забранети пред спиење: Дебелеат, создаваат гасови и несоница

Ова се намирници кои се забранети за јадење навечер, а еве и зошто.Никако не јадете сирење, иако е вкусно, сепак е тешко за телото. Никако не пијте ни газирано бидејќи имаат овие пијалоци киселини во себе, па така ќе ви создадат проблеми со желудникот. Не јадете ни чоколадо бидејќи маснотиите […]

Препораки

Има лековити својства како ниеден друг чај – Шолја полна здравје

Кардамом е билка со исклучително јак мирис. Чајот од кардамом се користи за подобрување на состојбата на дигестивниот тракт, подобро варење, за лекување на проблеми со цревата и гастрит. Сепак, не заборавајте дека е потребно да се посоветувате со лекар пред да почнете да го консумирате овој чај. Чајот од кардамом […]

Препораки

Ако патите од висок притисок, пијте го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, како природен лек помага и за овој здравствен проблем.Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како течност или сок.Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање […]