Tag: препорака

кремаста веган паста dm drogerie markt
Видео, Главни јадења, Деликатеси, Посно и веге, Препораки

Кремаста веган паста

Органски шпагети од крупник во кремаст вегански сос од индиски ореви, комбинирани со вкусни траки од тиквички и динстана леблебија – нашата кремаста паста е вистинско уживање за сечиј вкус. Еве што ви е потребно: Користени dmBio производи: dmBio индиски ореви, 150 г dmBio крем за готвење од овес, 200 […]

Видео, Главни јадења, Деликатеси, Посно и веге, Препораки

Вкусен крцкав вегански сендвич

Вкусен растопен крем од индиски ореви, неверојатно песто од авокадо на крцкав вкусен леб. Згответе вегански крцкав сендвич и уживајте во оброкот. Еве што ви е потребно: Користени dmBio производи: dmBio индиски ореви, 150 г. dmBio органски сенф, 200 мл. dmBio крем за готвење од овес, 200 мл. dmBio масло […]

Препораки

За срцето, мускулите, имунитет – Овошје кое треба да се јаде често

Кајсиите се овошје богато витамини и минерали кои често треба да го јадеме и имаме дома. Имаат многу витамин А, и се најбогат извор на овој витамин, познат по тоа што апсорбира масти, помагаат за очите, за имунитет со витаминот Ц, како и за чистење на телото. Богати се и […]

Препораки

Се нарекува бело злато – Зошто треба да користиме хималајска сол

Хималјската сол е тип на сол кој треба да го изберете да ви биде на трпеза. Таа е најчиста и најлековита сол на светот, помага за многу проблеми и затоа се препорачува во исхраната, и не залудно го носи прекарот бело злато. Помага за регулирање на водата во телото, исфрлање […]

Препораки

Зошто треба да јадеме млад лук – За што се помага?

Младиот лук е многу вкусен и корисен и помага за многу состојки, па често треба да се јаде. Го чува срцето, помага за намалување на холестеролот, а добар е и за видот.Помага и да се јакнат коските, има многу витамини А, Ц и К. Помага да имате и убава и […]

Препораки

Колку е здрав гризот? – Само со една порција ги внесувате овие витамини

Гризот е корисна и здрава намирница која има многу намени во кујната. Богат е со витамини и само една порција ќе ви ги пополни недостатоците на витаминот Б1, Б2, Б5 и Б6. Има и фолна киселина во себе. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Препораки

Мијте го лицето со ова – Евтина намирница многу помага

Јаболкото е вкусно и здраво овошје кое кај нас го има во изобилство и често се јаде, а помага за многу проблеми, па и за кожата. Јаболките ја прават кожата убава и сјајна, ја чистат и помагаат. Доволно е и да го миете лицето со вода и неколку лажици јаболков […]

Препораки

Секогаш правете го ова со семките и јаткастите плодови – Се удвојуваат витамините

Јаткастите плодови и семките се совршени за секојдневната исхрана, но треба секогаш да ги ставаме во вода пред користење. На овој начин, нивните витамини и минерали се удвојуваат. Се задржуваат на нив, двојно се зголемуваат и стануваат поздрави. Сепак, внимавајте само со чиа. Таа мора да е во вода, но […]

Препораки

Што никако не смееме да јадеме при псоријаза – План за исхрана кој помага

Псоријазата е тешка и комплицирана состојба на телото, се смета за неизлечлива целосно и сите кои ја имаат мора многу да внимаваат на исхраната. Постојат неколку основни правила при псоријаза, со цел лесна и избалансирана исхрана која не ги оптоварува цревата. Треба да внесувате вода во обилни количини, или најмалку […]

Препораки

Најздравата намирница на светот е оваа – За здравје и плус убавина

Здрав е, помага и подмладува – тој е зеленчук кој е 3 во 1 а неговото име е брокула. Според истражувањата, брокулата делува во превенирањето рак, особено рак на цревата, желудникот, матката и дојките, го регулира и крвниот притисок, го зајакнува имунитетот со бројните витамини, меѓу кои најмногу витамин Ц […]