Tag: презла

Главни јадења

Едноставно и вкусно: Компир со презла

Едноставно, а вкусно јадење… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена […]

Главни јадења

Плескавици со пиперки и презла

Направете вкусни плескавици со пиперки. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Повеќе

Направете си сами презла дома – Плус совет како се чува

Направете си презла сами дома од бајат леб. Ви треба векна бајат леб и блендер.Исечете го ситно лебот, ситните делови ставете ги во блендер и миксирајте минута до две, до саканата текстура. Се чуваат во тегла со капак.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Tips & Tricks

Слојот презла при поховање нема да се одвои и залепи– Има мал трик

Месото некогаш сите го сакаме и поховано, а постојат правила за совршено да биде подготвено на овој начин. Ако пред поховање ставиме зачини, слојот со презла нема да се одвои. Ако додадеме на изматените јајца малку масло, исто така нема да се одвои слојот од месото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете […]

Предјадења

Појадок, мезе или вечера: Деликатесни топчиња

Ова е супер рецепт кој често ќе го правите како појадок, вечера или мезе. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет […]

Главни јадења

Тајната е во кората: Крцкави пржени компири

Направете вкусни компири, а тајната е во кората. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб    

Tips & Tricks

Ова е замената за презла – наместо да одите во маркет направете вака

Ако ви недостасуваат лебни трошки при готвењето, ако немате време да одите во маркет, има супер замена за нив. 250 грама лебни трошки = 175 грама издробени бисквити солени. Ова е совршената замена. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]

Главни јадења

Компирчиња со презла – брз рецепт на француски начин

Супер вкусен компир со презла, на француски начин. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди компири од рерна Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата

Главни јадења

Летен оброк готов за 20 минути: Запечени тиквици од рерна со сирење и презла

Јадењето можете да го послужите како прилог или како самостален летен оброк. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]