Tag: прашок

Tips & Tricks

Без хемикалии: Како да го одзатнете одводот со прашок за печиво

Едноставен начин да го одзатнете лабавото. За овој трик не ви се потребни хемикалии, туку само три состојки кои сигурно ги имате во кујна. Прво испразнете ја водата од лабавото и низ решетката за одвод ставете кесичка прашок за печиво и сода бикарбона, како и лажица сол. Потоа преку тоа […]

Tips & Tricks

Измешајте оцет со прашок за алишта – Ќе решите голем проблем во тоалетот и кујната

Ако сакате брзо и лесно да ги исчистите кадата и сите елементи на тоалетот, има домашно моќно средство. Ви треба алкохолен оцет и прашок за алишта. Измешајте ги во ист сооднос и направете паста, ставете ја на површини каде има нечистотија и мувла и рѓа. Нека делува 10 минути, па […]

Tips & Tricks, Видео

Прашокот за пециво не е само за во кујна – ќе ви користи за цел живот

Прашокот за пециво веднаш потсетува на тесто, нешто месено, миризливо, топло и вкусно, но може да се користи и во многу други намени.Може да го користите во бавчата и дворот за да ги убиете инсектите кои ги јадат вашите цвеќиња и растенија, а има и други намени.     Прочитај […]

Tips & Tricks

Немате прашок за пециво а ви треба? – направете го сами

Ако сакате некој вкусен и брз деликатес за кога ќе ви дојдат ненајавени гости, а немате прашок за пециво, направете си го самите во домот.Измешајте пола лажиче сода со пола лажица јогурт. Ова се користи како замена за прашок за пециво бидејќи содата и јогуртот создаваат реакција на гас која […]