Tag: прашок за пециво

Повеќе

Кога се користи прашок за пециво кога сода – Ова е разликата меѓу нив

Во јадењата особено тестата се користи сода или прашок за пециво. Ако некогаш сте се запрашале, ова е одговорот која е разликата. Сода се користи во киселкасти јадења и состојки, како лимонов сок.  Содата е бикарбонат и кога се користи со киселкасти состојки создава волумен во рерната. Вкусот и е […]

Tips & Tricks

Вака ќе знаете дека е добро испечен – Трик за колачот секогаш да ви успее

Постои еден трик да знаете дека колачот со прашок за пециво се испекол добро. По исклучување на рерната, оставете го уште 10 минути на топло.Така ќе знаете дека и средината е печена. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]

Tips & Tricks

Трик за младите домаќинки – Ако немате прашок за пециво ова е совршената замена

Трик за младите и неискусни домаќинки во кујна.Кога правите нешто, а немате прашок за пециво додека ви е потребен, совршената замена е сода. Едно лажиче заменува кесе прашок за пециво. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е […]

Tips & Tricks

Трик за тестото да биде меко и да нарасне – За најубави пецива

Има еден трик за супер тесто. Прашокот за пециво секогаш ставајте го со брашното односно сејте ги заедно, а така потоа тестото рамномерно ќе се дигне. Навистина делува.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. […]

Tips & Tricks

Кога се користи сода, кога прашок за пециво – важно правило во кујната

Во јадењата особено тестата се користи сода или прашок за пециво, а ова е разликата. Сода се користи во киселкасти јадења и состојки, како лимонов сок, па така се добива волумен. Прашокот за пециво од друга страна, се користи со неутрални состојки бидејќи има поголема киселина во себе.   Повеќе […]

Tips & Tricks

Кога правите колачи со квасец и прашок за пециво најважно е ова – вака нема шанси да не успеат

Кога правите колачи со квасец и прашок за пциво, мора да внимавате во каква рерна ги ставате, за да излезат како што треба, не премногу суви и вкусни. Се што треба е да ги ставите во добро загреана рерна да се печат, а не да ги ставите додека се загрева. […]